Silné zemětřesení na syrsko-turecké hranici

Žhavé aktuality/Oznámení

06.02.2023 | Turecko - Sírie

Aktualizace: 7.2.2023

Více než 6 256 lidí přišlo o život při zemětřesení, podle nejnovějších dostupných údajů. 4 544 z těchto úmrtí je počítáno na území Turecka, které již začalo přijímat humanitární pomoc a záchranné týmy z jiných zemí. Pomoc syrské půdě bude obtížnější a pomalejší, protože – po desetiletí občanské války – její část není pod kontrolou její vlády. Mezi úzkostí umocněnou ubíhajícími hodinami a nízkými teplotami zažilo toto úterý malý zázrak: záchranu novorozence.

Mezi troskami budovy v Jindires, městě v severozápadní Sýrii těžce zasaženém zemětřesením, našli záchranáři dítě, které se narodilo pod troskami a stále je připojeno pupeční šňůrou ke své zesnulé matce. Tato dívka je jedinou přeživší z rodiny. Všichni členové rodiny zemřeli, když se jejích čtyřpodlažní budova zhroutila.

Turecko rychle nasadilo 13 000 pátracích a záchranných jednotek po zemětřesení o síle 7,8 stupně, které zasáhlo jihovýchod země brzy v pondělí. Toto číslo je velmi vysoké, ale nedostatečné vzhledem k rozsahu tragédie.

Požár, který vypukl v přístavu Iskenderun v jižním Turecku v důsledku silných zemětřesení, která zasáhla region, byl uhašen, oznámilo v úterý turecké ministerstvo obrany. Požár byl uhašen za pomoci vrtulníků a vojenských letadel, uvedlo ministerstvo.
Shořely stovky kontejnerů. Uzavření provozu si vynutilo odklonit trasy do jiných přístavů.

Více než 1200 mrtvých v Turecku a Sýrii po zemětřesení o síle 7,8 stupně, největším zaznamenaném v této oblasti v posledních desetiletích. Epicentrem zemětřesení, které trvalo asi 30 sekund a došlo k němu v pondělí 4. února kolem 17:6 místního času, byla provincie Kahramanmaras (Turecko), asi 600 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Ankary. Byl zaznamenán v hloubce 18 kilometrů.

Škody a ztráty na životech jsou až v 10 tureckých provinciích Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya a Hatay. Zemětřesení také způsobilo těžké škody v několika regionech Sýrie (v provinciích Idlib, Aleppo, Hamá, Latakia a Rakka).

Z více než 1200 zabitých zemětřesením asi 3000 zraněných (i když toto číslo každou hodinu roste) je asi polovina z Turecka a druhá pochází ze sousední Sýrie.

Nebyly to však jediné postižené země. Síla zemětřesení byla taková, že otřáslo i mnoha dalšími sousedními zeměmi, jako je Izrael, Irák nebo Libanon a Egypt. Po zemětřesení bylo zjištěno až 78 následných otřesů, které způsobily větší škody na infrastruktuře, silnicích a budovách, některé přímo spadly náhle. Ovlivněno bylo i vedení zemního plynu.

Zřícení budov je podle místních úřadů příčinou největších škod a úmrtí. Otřesy byly takové, že zničení budov, památek a dokonce i historických budov, jako je hrad Gaziantep, postavený před více než 2 lety Římany, se zhroutilo zemětřesením.

Záchranné týmy nepřestávají pracovat na hledání obětí, aby se pokusily najít přeživší v postižených oblastech. Pátrací a záchranné práce pokračují plnou rychlostí v jedné z největších katastrof v živé paměti v regionu v posledních letech.

Země to již vyhlásila čtvrtým stupněm poplachu, který zahrnuje mezinárodní pomoc. Záchranné služby komplikuje také extrémní počasí se silným sněžením, které se vyskytuje v některých postižených oblastech, což ztěžuje nalezení přeživších.

Přes oblasti postižené zemětřesením v Turecku letos v únoru 2023 prochází Anatolská deska nebo také nazývaná turecká deska. Jedná se o kontinentální tektonickou desku zahrnující většinu Anatolského poloostrova a tedy Turecka. Je považován za jednu z "nejnebezpečnějších" geologických struktur na světě.

Zdroj: hasiči.cz
Foto:  ilustrační HZSČŘ