HASIČI RADÍ: Na led jen s největší opatrností. Děti nenechávejte bez dozoru

Žhavé aktuality/Hasiči radí

15.01.2024 | Česká republika
HASIČI RADÍ: Na led jen s největší opatrností. Děti nenechávejte bez dozoru

Hladiny rybníků či vodních nádrží se pokryly vrstvou ledu. Při kolísajících teplotách nemusí být pohyb po zamrzlém povrchu vždy zcela bezpečný.

Proto doporučujeme na led vstupovat s opatrností. V případě, že se dostanete do svízelné či nebezpečné situace, přinášíme vám pár rad, jak reagovat:

hasici_radi_unor_led.pngPodrobnější informace najdete zde

V zimních měsících všichni hasiči zařazení ve výjezdových jednotkách absolvují výcvik záchrany z ledu. Na videu se tak můžete podívat na výcvik na retenční nádrži v Uničově, kde má v současné chvíli ledová vrstva asi 8 centimetrů.

Hasiči zde trénovali různé metody záchrany tonoucího a jeho transport na břeh. Zajistili tonoucího v bezvědomí a také člověka, který je při vědomí a spolupracuje. Využili různé záchranné metody a prostředky, jako například nastavovací žebřík či házecí pytlíky. Při reálném zásahu by taktiku záchrany ovlivňovalo mnoho faktorů, jako je například charakter a tloušťka ledu, stav tonoucího, jeho vzdálenost od břehu, počet zachránců, klimatické podmínky atd.

Součástí výcviků bývá také nasazení nafukovacího člunu, pokud to přírodní podmínky a ledová vrstva dovolí.

V souvislosti se záchranou z vody či ledu se pravidelně snažíme do odborné přípravy zařazovat moderní postupy či prostředky, které by mohli náš zásah urychlit a zefektivnit.

IMG_6888.JPEGIMG_6857.JPG

V praxi se setkáváme s případy, kdy  pomáháme přimrzlým zvířatům nebo zachraňujeme psy, kteří se zaběhli na led. Občas řešíme i dramatičtější situace, kdy je po proboření do ledové vody v ohrožení lidský život. Takto jsme například zachraňovali ženu, která se na nestabilní led vydala pro svého psa, který se probořil do jezera Poděbrady nedaleko Olomouce.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje