Mamutí ložisko vychází na světlo

Žhavé aktuality/Kuriozity

26.01.2024 | Bolívie
Mamutí ložisko vychází na světlo

Úsilí o těžbu lithia z největšího světového ložiska bílého zlata se zrychluje.

Inu, "válka" o lithium, klíčový minerál pro transformaci energetiky, který dá život – mimo jiné – elektromobily, které hrají stále důležitější roli v automobilových událostech.

Mezi země s největšími zásobami "bílého zlata" (lithium se nazývá kvůli poptávce po něm) patří Bolívie, která má největší vyschlé jezero na světě. Jedná se o Salar de Uyuni v Andách, kde se skrývá největší ložisko lithia na světě.

Problém je v tom, že tento 
energetický poklad je dodnes nedotčený a země je nemůže využívat kvůli nedostatečným technickým a finančním možnostem.

Lithium

Bolívie proto hledá zahraniční pomocnou ruku a již uzavřela dohody se společnostmi, které mají potřebné know-how k těžbě bílého zlata.

Před několika dny jihoamerická země uzavřela dohodu s čínským konsorciem CBC, jehož součástí je i CATL, světový lídr ve výrobě baterií.

Dohoda v hodnotě 
90 milionů dolarů počítá s pilotním závodem, který bude využívat přímou extrakci lithia (DLE). Partneři doufají, že závod bude uveden do provozu během příštích 18 měsíců a bude schopen vyrobit až 2 500 tun uhličitanu lithného ročně.

Nová dohoda mezi Bolívií a CBC následuje po podobné dohodě v hodnotě 1,4 miliardy eur. Smlouva byla podepsána v lednu loňského roku na výstavbu dvou průmyslových zařízení DLE s celkovou kapacitou 25 000 tun ročně.

Typická metoda extrakce lithia zahrnuje 
čerpání solanky do jezírek a zpracování solí lithia, které krystalizují, jakmile se voda odpaří.

V posledních dvou letech investovala Bolívie v Evropské unii více než 800 milionů EUR. dolarů v této metodě, ale bez zaznamenání významných výsledků.


Na druhou stranu metoda DLE umožňuje extrahovat lithium přímo ze solanky. To eliminuje potřebu solárního odpařování a také zmírňuje spotřebu vody i závislost na počasí.

Zdroj: carandmotor.gr