Nový evropský lůžkový vlak spojuje čtyři hlavní města z Bruselu do Prahy

Žhavé aktuality/Kuriozity

25.03.2024 | Praha/ ČESKÁ REPUBLIKA

"Noční vlaky se nyní vracejí po celé Evropě a jsem velmi rád, že Česká republika nezůstává pozadu."

Evropští cestující mohou nyní usínat v Bruselu a probouzet se v Praze díky spuštění nové služby lůžkového vlaku.

První vlak "Good Night Train" od start-upu European Sleeper odjíždí dnes večer (25. března) z belgického hlavního města a míří do České republiky. Cestou bude projíždět Amsterdamem, Berlínem a dalšími oblíbenými městy.

Je to další cenný uzel v evropské síti nočních vlaků poté, co společnost European Sleeper zahájila v květnu 2023 své cesty z Bruselu do Berlína.

A společnost nemá v plánu se u toho zastavit. "Naším cílem je každý rok přidat novou trasu, abychom mohli i nadále přispívat k integrovanější a udržitelnější evropské dopravní síti," říká spoluzakladatel Elmer Van Buuren.

Euronews hovořily s nizozemským podnikatelem o této vizi již v roce 2021.

Co stojí za tímto novým úsvitem cestování vlakem?

Van Buuren řekl, že nová linie je poháněna "hanbou z létání", což je termín používaný ve Švédsku k označení zostuzování

lidí za to, že zvyšují svou uhlíkovou stopu létáním.

"Musí existovat dobrá alternativa k létání nebo používání auta," řekl, a European Sleeper je způsob, jak toho dosáhnout

s relativně nízkými investicemi.

Dodává, že vlaky jsou často bezproblémovější než létání, protože odjíždějí z center měst a na rozdíl od letišť mimo město

vás dopraví do center měst.

"Dříve jezdilo mnohem více nočních vlaků než dnes a já je chci přivést zpět.

"Lidé se mohou během přepravy vyspat a odpočinout si a pak se probudit v novém městě včas na pracovní schůzku. Je to

svým způsobem magické."

The map of cities European Sleeper is connecting to in 2024.

Český ministr dopravy Martin Kupka je rád, že se jeho země zapojuje.

"Noční vlaky se nyní vracejí po celé Evropě a jsem velmi rád, že Česká republika nezůstává pozadu," říká.

Vlak na dobrou noc projíždí také Antverpami, Rotterdamem a Drážďany. Více podrobností o možnostech přespání

a destinacích si můžete přečíst v našem článku zde.

Zdroj: euronews.com