Vědci NASA odhalili tajemství

Žhavé aktuality/Kuriozity

04.09.2023
Vědci NASA odhalili tajemství
Poprvé se vědcům podařilo objevit záhadnou tmavou skvrnu na Neptunu ze Země. Nikdy předtím se jim nepodařilo podobně prozkoumat ledového obra.

Neptun je jednou z nejméně prozkoumaných planet v naší sluneční soustavě. Je to osmá planeta v naší sluneční soustavě a je přibližně 2,8 miliardy kilometrů od Slunce. Je pojmenován po římském bohu moře kvůli své modré barvě. Má 14 měsíců, z nichž nejznámější je Triton. Planeta je čtyřikrát širší než Země a skládá se převážně z husté ledové kapaliny kolem malého kamenného jádra.

Dosud vzdálenou planetu navštívila pouze jedna sonda, Voyager 2, a žádná sonda ji neobíhala dostatečně dlouho, aby ji mohla podrobně prozkoumat. Proto je Neptun jednou z nejzáhadnějších velkých planet. Kosmická sonda NASA Voyager 2 poprvé detekovala tmavou skvrnu na Neptunu v roce 1989. O několik let později však záhadně zmizela.

"Od té doby, co byla tmavá skvrna poprvé objevena, jsem vždy přemýšlel, co by tyto krátkodobé a nepolapitelné temné útvary mohly být."

- řekl Patrick Irwin, profesor na Oxfordské univerzitě v Anglii.

Ke zkoumání tohoto neobvyklého jevu Irwin a jeho tým použili data z velmi kreativně pojmenovaného "velmi velkého dalekohledu" Evropské jižní observatoře k prvnímu pozorování záhadné skvrny ze Země. Nebyl to snadný úkol, protože tmavé skvrny již v minulosti zmizely.

"Jsem velmi nadšený, že budu první, kdo detekuje tmavou skvrnu ze Země."

- Irwin uvedl.

Na základě získaných dat byl tým schopen dospět k závěru, že tmavé skvrny jsou pravděpodobně výsledkem ztmavnutí částic vzduchu ve vrstvě pod jasným oparem na povrchu atmosféry.

Pokroky v technologii dalekohledů konečně přivedly vědce blíže k rozluštění záhad atmosféry Neptunu. Objev přišel několik dní poté, co američtí vědci objevili spojení mezi kolísavou oblačností Neptunu a slunečním cyklem.

Zdroj: noviny .sk