Záchrana bobra z jímky

Žhavé aktuality/Kuriozity

15.08.2023 | Frýdek-Místek/ Moravskoslezský kraj
Záchrana bobra z jímky

Profesionální hasiči ze stanice ve Frýdku-Místku zasahovali, v úterý 8.8.2023 v podvečer, při záchraně bobra, který se ocitl v jímce.

Oznamovatel, který na jednotku čekal v místě události, již bobra v ne příliš hluboké jímce, tvořené betonovou skruží viděl během předchozího dne, předpokládal ovšem, že pouze odpočívá. Následující den našel zvíře na stejném místě znovu a uvědomil si, že není v jeho silách dostat se z jímky ven. Obavy z případného agresivního chování zvířete jej přivedly na myšlenku, povolat na pomoc hasiče.

Hasiči, po příjezdu na místo události zjistili, že je jímka na zvíře opravdu příliš vysoká a bobr se tak ocitl v nepřekonatelné pasti. Ani hasiči se však nechtěli dostat do přímého kontaktu se zvířecími zuby či mrštným ocasem, vymysleli tak neotřelý záchranný postup.

Do jímky napustili vodu ze své cisternové automobilové stříkačky a ve chvíli, kdy se bobr pláváním na hladině přiblížil k okraji betonové skruže, mu lopatami pomohli ven. Záchrana skončila úspěchem a bobr se okamžitě, po vysvobození, vydal do potoku Olešná, který je jedním z přítoků řeky Ostravice. Celá záchranná akce zabrala hasičům zhruba deset minut.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje