Povodňové ohrožení a silný vítr

Žhavé aktuality/Počasí

03.01.2024 | Česká republika
Povodňové ohrožení a silný vítr

Česká republika přehledně pro kraje:...

Povodňové ohrožení

Platnostod 3.1.2024 17:00 do 4.1.2024 17:00

: Plzeňský kraj (Sušice)

Na Vydře, Křemelné a na Otavě po Sušici hrozí překročení 3. SPA. Mělo by k němu dojít ve středu ve večerních hodinách a kulminace v těchto úsecích nastane o půlnoci ze středy na čtvrtek. Maximální průtok by se měl pohybovat mezi dvou a desetiletou povodní. Aktualizovaná informace najdete na hydro.chmi.cz v sekci „Hydrologické předpovědi“.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Povodně. Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost dopadů povodně. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Parkovat vozidla na výše položených místech. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu. Vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami - mohou být kontaminovány. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Platnostod 3.1.2024 19:00 do odvolání

Pro kraje
: Pardubický kraj (Pardubice)

Povodňová pohotovost – 2. stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Aktualizované informace najdete na hydro.chmi.cz v sekci "Hydrologické předpovědi".

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Silný vítr

Platnostod 4.1.2024 06:00 do 4.1.2024 21:00

Pro kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Příbram, Rakovník, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj (Kadaň, Podbořany), Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj (Znojmo)

Očekáváme místy nárazy západního až jihozápadního větru nad 65 km/h.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Platnostod 4.1.2024 11:00 do odvolání

Pro kraje
: Středočeský kraj (Mělník), Ústecký kraj (Děčín, Litoměřice, Lovosice, Roudnice nad Labem, Ústí nad Labem)

Platnostod 4.1.2024 17:00 do odvolání