Česko sužuje silný vítr - aktualizujeme

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

18.02.2022 | Česká republika
Česko sužuje silný vítr - aktualizujeme

17. - 18. 2. 2022 (PJ) - Ve čtvrtek, 17. února 2022, vyjeli hasiči v souvislosti s platnou výstrahou ČHMÚ od půlnoci do osmé hodiny večer celkem k 4756 zásahům, což je 13x více než dlouhodobý denní průměr.

Pátek, 18. února 2022

9:00 hodin - Shrnutí dosavadních událostí

V časných ranních hodinách, 17. 2. 2022,  zasahovali hasiči nejvíc v Západních a Středních Čechách, po osmé hodině se situace zhoršila v Královehradeckém kraji, hodinu po poledni v kraji Jihočeském a po třetí hodině odpoledne se vichr přesunul i na Vysočinu.
Celkově nejvíc zásahů měli hasiči ve Středočeském kraji (cca 17 %), Plzeňském kraji (cca 12 %) a na Vysočině (cca 11 %).
Operátoři nepřetržitě přijímali hovory na tísňových linkách. Mezi sedmou a desátou hodinou dopoledne byla operační střediska enormně zatížená. Operátoři přijali zhruba stejný počet událostí, co běžně za celý den.
Ve více než 90% případů hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic a železničních tratí. V Kralicích na Hané hasiči kvůli nebezpečně nahnutému stromu evakuovali školu. V Jihočeském kraji padlý strom zastavil provoz na mezinárodní trati, Na Chrudimsku vykolejil vlak, nedaleko Kynšperku nad Ohří a u Mostu narazily vlaky do stržených trakčních vedení a u Jablonce nad Nisou do vyvráceného stromu. Z těchto vlaků hasiči evakuovali celkem asi 60 osob, nehody se obešly bez zranění.
Uvolněné střešní krytiny hasiči zajišťovali v Praze-Suchdole na budově ambasády, na poště v Horních Počernicích a v Loděnicích na Berounsku museli kvůli posunuté střeše vodojemu evakuovat z vedlejší budovy asi 60 osob.
Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen pro Adršpašský potok a v Dolní Olešnici na řece Labi. V Libereckém a Královehradeckém kraji hasiči čerpali vodu ze zatopených domů.
Na pátek, 18. února, je od 19:00 hodin vydána výstraha na silný vítr pro celou ČR, kdy by max. nárazy měly dosahovat mezi 55 - 70 km/h. Z pohledu HZS ČR by tento jev neměl znamenat zvýšenou zásahovou činnost.
Přesto doporučujeme zachovat bdělost a případně i zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty - zahradní nábytek, hračky, trampolíny apod. Doporučujeme omezit pohyb venku, na horách se nevydávat na túry, nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu, neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů.

Do textu.png

Čtvrtek, 17. února 2022

21:00 hodin
Počet aktuálních zásahů klesl pod stovku.

13:00 hodin
Do dvanácti hodin jsme zasahovali celkem u 3112 výjezdů, což je více než osmi a půl násobek dlouhodobého denního průměru.
U Kynšperku nad Ohří narazil osobní vlak do padlého trakčního vedení a nedaleko Rané na Chrudimsku vykolejil osobní vlak. Z obou vlaků hasiči evakuovali asi čtyřicet cestujících do přistavených autobusů. V Praze Suchdole hasiči zajišťovali utržený plech na střeše ambasády.
V Libereckém a Královehradeckém kraji evidujeme zásahy s čerpáním vody ze zatopených domů.
Počet nových oznámení přestal narůstat a hasiči začínají postupně řešit již dříve nahlášené neakutní události.

9:00 hodin
V souvislosti s platnou výstrahou ČHMÚ vyjeli hasiči od dnešní půlnoci do páté hodiny ráno celkem k 77 zásahům. Nejvíc událostí zaznamenali ve Středočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji. Plné ruce práce mají nejen hasiči ve výjezdu, ale také operátoři, kteří nepřetržitě přijímají hovory na tísňových linkách na operačních a informačních střediscích HZS ČR.
Po páté hodině ráno se situace v Západních a Středních Čechách zhoršila, během hodiny počet zásahů narostl o zhruba 100 technických pomocí a za další hodinu se počet aktuálně řešených událostí téměř ztrojnásobil.
Mezi sedmou a osmou hodinou ranní hasiči zasahovali na 541 místech v republice, přičemž na tísňové linky bylo nahlášeno dalších více než 200 událostí.

por. Mgr. Pavla Jakoubková, DiS.

Ministerstvo vnitra - generální ředitelství

Hasičského záchranného sboru České republiky