Čest památce Karla Richtera

22.08.2018
Čest památce Karla Richtera

smrt2.jpgZemřel Ing. Karel Richter

V sobotu 18. srpna zemřel náhle ve věku 67 let dlouholetý starosta Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska Ing. Karel Richter.

ViewImage-aspx.jpg

Karel Richter se narodil v roce 1950, dobrovolným hasičem byl již od dětství, kdy vstoupil do Sboru dobrovolných hasičů v rodných Kylešovicích. Byl vysokoškolsky vzdělaným odborníkem v oblasti protipožární techniky a bezpečnosti průmyslu. Působil na odborné škole požární ochrany ve Frýdku-Místku, později jako asistent a odborný asistent Katedry techniky požární ochrany a bezpečnosti průmyslu Vysoké školy báňské v Ostravě, odkud přešel na Ústřední výbor Svazu požární ochrany ČSR, kde působil jako vedoucí technického oddělení. Později vedl Metodické centrum a stálou výstavu požární ochrany a ochrany ekonomiky v Přibyslavi. V roce 1992 nastoupil do funkce vedoucího a později ředitele Kanceláře SH ČMS. V roce 2000 byl poprvé zvolen starostou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a tuto funkci vykonával až do konce života.
Aktivně se zapojoval nejen do práce vyplývající z jeho funkce, ale byl činný také v Českém národním výboru CTIF a ve Sboru dobrovolných hasičů Braník. Za svoji dlouholetou a obětavou práci byl mnohokrát oceněn českým hasičstvem i na mezinárodním fóru. V roce 2011 mu byl udělen titul Zasloužilý hasič. Byl ženatý, měl dvě dcery a pět vnuček.

ayyx.jpg
smutc-kyt4.png

pohreb2.jpgPoslední rozloučení se uskuteční v úterý 28. srpna 2018 ve 14,00 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích.
Případné kondolence můžete zasílat na adresu:
Kancelář Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska
Římská 45
121 07 Praha 2 - Vinohrady
venec-maly-1.jpg

grRyba.jpgS velkým zármutkem mě zasáhla zpráva o náhlém úmrtí starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Karla Richtera. S jeho osobou odešel nejen dlouholetý vrcholný představitel dobrovolných hasičů, ale také můj dobrý přítel.

Od mého nástupu do funkce generálního ředitele HZS ČR v roce 2011 se spolupráce se Sdružením hasičů ViewImage-aspx.gif  Čech, Moravy a Slezska neustále prohlubovala a zlepšovala. Ruku v ruce s tím šla samozřejmě pravidelná spolupráce a komunikace s Karlem Richtrem, který byl tělem i duší této organizace.
Kvalitní a intenzivní spolupráce se projevovala jak při společných poradách vedení profesionálních a dobrovolných hasičů, kde jsme se snažili zlepšit podmínky pro práci jednotek, tak v návaznosti na to i v praxi. Osobní úsilí a proaktivní přístup Karla Richtera přinášely své ovoce a v posledních letech se podařilo prosadit řadu zlepšení.  K těm nejdůležitějším patří nastavení nových dotací pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí, a to jak ze státního rozpočtu, tak z Fondu zábrany škod. Bylo by možné jmenovat spoustu dalších věcí a historie jistě na mnohé ještě poukáže. Za sebe si cením hlavně toho, že období naší společné práce bylo obdobím klidu mezi hasiči, ve kterém se podařilo prosadit mnoho zlepšení.

karel-richter-starosta-shcms-2015-pce_denik-630.jpg

Nesmím zapomenout ani na to, že i díky osobnosti Karla Richtera se nám již osm let daří úspěšně pořádat společná mistrovství České republiky v požárním sportu. A také díky této spolupráci dosahujeme špičkových výsledků na poli požárního sportu v zahraničí.

Jsem hrdý na to, že profesionální a dobrovolní hasiči jsou vnímáni veřejností jako jeden celek a těší se vysoké prestiži.

LIN756e54_richter_karel_starosta_6918.jpg

Já osobně budu na Karla Richtera vzpomínat nejen jako na spolupracovníka, ale především jako na dobrého kamaráda, se kterým jsem měl tu čest potkávat se nejen při práci, ale i v rámci mnoha dalších akcí.
Zemřel uprostřed těch, kterým věnoval celý svůj profesní život.

smut-kyt54.jpg
      Čest jeho památce.