Francie požádala o prodloužení naší pomoci o dalších 10 dní

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

14.01.2024 | Česká republika
Francie požádala o prodloužení naší pomoci o dalších 10 dní

12. 1. 2024 - Francie oficiální cestou požádala Českou republiku o prodloužení pomoci v souvislosti s povodněmi o dalších 10 dní. V reakci na tuto žádost vyšle Hasičský záchranný sbor ČR do Francie „čerstvý“ tým složený z 18 profesionálních hasičů z Moravskoslezského kraje HZS ČR. Dojde tedy k vystřídání hasičů pomáhajících ve Francii. Čerpadla zůstávají na místě a budou pracovat i nadále.

Náš tým, který v oblasti Nord-Pas-de-Calais poblíž obce Ardres za pomoci dvou velkokapacitních mobilních čerpadel pomáhá s povodněmi již od pátku, měl v oblasti setrvat původně 10 dní. Byli jsme však oficiálně požádáni o prodloužení této doby na dvojnásobek.

HZS ČR proto místo odjezdu týmu z Francie ihned naplánoval pouze výměnu hasičů pomáhajících ve Francii a zachová jejich počet (18 příslušníků). Čerpadla zůstávají na místě a měla by čerpat bez přerušení i nadále.

Současný plán stanoví odjezd nového týmu z Hlučína před 3. hodinou ranní tuto neděli 14. ledna 2024. Očekáváme příjezd do obce Ardres ještě tentýž den ve večerních hodinách. V pondělí si oba české týmy vymění poznatky, seznámí se s úkoly v oblasti postižené povodněmi, následně se původní tým složený z 18 hasičů vrátí zpět do České republiky.

Stejnou žádost o prodloužení obdrželi také kolegové z ostatních zemí, které ve Francii pomáhají, tedy slovenský a nizozemský tým. K včerejšímu odpoledni se podařilo společně přečerpat 2 635 000 m3 vody.

Viz https://x.com/eu_echo/status/1745427706999705759?s=20

Aktuálně se ve Francii otepluje a minimálně do úterý by teploty měly být nad nulou, tedy očekává se odtávání sněhu a opět zvyšování toků. Včera v oblasti bylo +5 °C, tedy teploty opět výrazně nad bodem mrazu, náš tým zaznamenal znatelný vzestup hladiny po toku řeky, které se vylévá do okolí.

Videa z Francie a další obrazové materiály pro novináře stále průběžně aktualizujeme a naleznete je zde: http://bit.ly/media_hasici

kpt. Ing. Mgr. Jiří Fröhlich
MV-generální ředitelství HZS ČR