Hasiči bojují v Českém Švýcarsku s nejničivějším přírodním požárem v historii ČR

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

02.08.2022 |  Hřensko/ Ústecký kraj
Hasiči bojují v Českém Švýcarsku s nejničivějším přírodním požárem v historii ČR

Aktuální informace 

Požár v Národním parku České Švýcarsko je v naší historii naprosto unikátní svým rozsahem, terénem, počtem nasazené techniky i hasičů, způsobem vedení zásahu a v neposlední řadě i dopadem na život obyvatel i návštěvníků národního parku.

Do textu.png

Foto a video


Shrnutí nasazení počtu jednotek:

Od neděle, kdy požár vznikl a byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu, se počet zasahujících jednotek PO zvýšil z 32 až na průměrný denní počet 80 jednotek PO s 450 zasahujícími hasiči.

Od počátku se na místě vystřídalo z Ústeckého kraje 127 jednotek (12 profesionálních a 115 dobrovolných). Na místě zasahují odřady HZS krajů z celé České republiky a Záchranný útvar HZS ČR.

Nasazení letecké techniky

Pro zvládnutí požáru je klíčové využití leteckého hašení. letadla provádějí řádově stovky shozů, např. 29. 7. - PČR 220 shozů, AČR 233,
SWE 14. Plnění švédských letadel probíhá na jezeře Milada.

Seznam aktuální letecké techniky:

8 vrtulníků
ČR         2x PČR – Bell 412, 2x AČR – Sokol, Mi 17
PL          1x BlackHawk
SR          1x BlackHaw, 1x Mi 8, 1x Mi 171
5 letadel
ČR         3x AN-2
SWE      2x Air Tractor 

Dálková doprava vody - dvě hadicová vedení:

1. Hřensko – Mezní Louka – Mezná – celková délka 6,8 km
2. Hřensko – pod Pravčickou bránou – celková délka 2,9 km

Druhy nasazené techniky:

Cisternové automobilové stříkačky - CAS 20, CAS 30
Cisternové speciály ZÚ HZS ČR (cisternové vozidlo pro velkoobjemové hašení – kapacita nádrže 21 tis. litrů, zodolněná vozidla s hasicím zařízením dálkově ovládaným z kabiny vozidla),
Čtyřkolky se speciálními moduly pro hašení lesních požárů,
Velkokapacitní čerpadla pro dálkovou dopravu vody Somati a Sigma,
Dronové vozidlo, které zajišťuje online stream

ZÁKAZY A DOPORUČENÍ PRO OBČANY

Město Děčín rozhodlo o zákazu vstupu do lesa na vybraném území Národního parku České Švýcarsko. Zákaz zahrnuje lesy v okolí obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimka platí pouze pro složky IZS a pro zaměstnance parku. Turisté budou nadále moci na vybrané turistické trasy a cyklotrasy.

Dočasný zákaz vstupu do lesa vydal magistrát s ohledem na ohrožení bezpečnosti a zdraví osob pádem kamenů, stromů nebo jejich částí v důsledku poškození požárem a aktuálního zdravotního stavu lesních porostů. Magistrát tak vyhověl žádosti správců národního parku.

Jezero Milada u Ústí nad Labem je od čtvrtka uzavřeno pro veřejnost. Hasiči tam nabírají vodu pro hašení požáru v Českém Švýcarsku. Zákaz vstupu do vody a na vodní plochu platí od čtvrtka do odvolání.

PŘÍČINA VZNIKU POŽÁRU

Příčina vzniku požáru zatím není známá. Vysoce pravděpodobný je lidský faktor, neboť z nedávné doby není známa žádná přírodní událost (např. úder blesku), která by mohla vést ke vzniku ohně.

STATISTIKA - ODŘADY

Celkově je nasazeno 14 odřadů z 13 krajů a ze ZÚ HZS ČR o celkovém počtu 470 osob (334 příslušníků a 126 členů) s 221 ks požární techniky. V rámci odřadů je nasazeno 9 ks modulů SOMATI skládajících se z čerpací jednotky a hadicového kontejneru. Ze speciální techniky je na místě zásahu např.:

  • 3 x cisternová zodolněná stříkačka 40 - TITÁN (ZÚ HZS ČR);
  • 1 x cisternová zodolněná stříkačka CZS 15 – TRITON (ZÚ HZS ČR);
  • 2 x cisterna velkoobjemová CV 40 (ZÚ HZS ČR);
  • velitelský vůz s bezpilotním prostředkem (HZS KVK).

Dne 30. července byly zapojeny v rámci odřadů i segmenty pro hašení složené z jednotek SDH obcí z 13 krajů o složení 1 segmentu 2 x CAS a 1 x DA.


Zdroj: úvodní stránka HZSCR