Ministr vnitra se sešel s vedením hasičů

05.07.2018
Ministr vnitra se sešel s vedením hasičů
ViewImage.jpg
Ve středu 4. července 2018, se sešel ministr vnitra Jan Hamáček s vedením Hasičského záchranného sboru ČR. Ministr se seznámil s dlouhodobou strategií rozvoje Hasičského záchranného sboru ČR a s jeho aktuálními problémy.

ViewImage-(12).jpg

Z důvodu zhoršujícího se bezpečnostního prostředí a zvyšování četnosti velkých mimořádných událostí je klíčová zejména potřeba finanční a personální stabilizace. „V rámci projednávání rozpočtu na příští rok chci prosadit navýšení peněz na provozní a investiční výdaje hasičského záchranného sboru. Hasiči musí mít k jejich náročné práci odpovídající vybavení a zázemí,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Kromě posílení rozpočtu na provozní a investiční výdaje společně řešili navýšení početních stavů hasičů v rámci návrhu státního rozpočtu pro rok 2019 a navýšení zvláštních příplatků (povinnost navýšení podle zákonné úpravy od 1. 1. 2019).

ViewImage-(4).jpg

Zástupci HZS ČR ministrovi představili zpracovanou „Analýzu HZS ČR v oblasti operačního řízení,
komunikačních a informačních systémů a ochrany obyvatelstva po orkánu Herwart“, která bude v nejbližší době předložena k dalšímu projednání vládou. Analýza mapuje celou situaci, identifikuje nejkritičtější problémy a navrhuje nezbytná řešení. Jedná se zejména o posílení schopnosti příjmu tísňového volání a vytvoření odpovídajících podmínek pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva. Cílem je zlepšení schopností HZS ČR při poskytování pomoci občanům České republiky.

ViewImage-(14).jpg

Ministr vnitra se také seznámil se Strategií rozvoje Hasičského záchranného sboru České republiky do roku 2021 s výhledem do roku 2030. Strategie klade velký důraz na finanční a personální stabilizaci sboru, která bude odpovídat aktuálním bezpečnostním trendům. Z konkrétních úkolů je možné zmínit např. optimalizace plošného pokrytí dobudováním stanic HZS krajů na cílový počet 250, odpovídající doplnění stavu příslušníků o cca 700 nebo rozšíření vzdělávání příslušníků cestou dobudování kapacit střediska ve Zbirohu.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR