AKTUALIZACE 1Výjezdy hasičů v Jihočeském kraji k následkům silné vichřice se blíží ke čtyřem stovkám, spadlý strom zničil i cisternu

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

29.10.2017
vitr-silny.jpg
Od ranních hodin, 29.října 2017,  nepřetržitě vyjíždějí jihočeští dobrovolní i profesionální hasiči v rámci celého Jihočeského kraje, aby likvidovali následky silné vichřice.
VITR.jpg
Ke 13. hodině zaznamenali hasiči v Jihočeském kraji zcela mimořádný počet výjezdů - už téměř 400 vícečetných událostí. Některé z nich jsou právě řešeny, mnohé jsou stále v tzv. "zásobníku událostí". Operační důstojníci u každé nově přišlé události hodnotí její závažnost a vysílají jednotky podle toho, do jaké míry jsou u té které události ohroženy životy, zdraví a majetek.

VITR.jpg
Z devadesáti procent hasiči pracují s motorovými pilami a odklízejí ze silnic, železnic, ale také domů a chat popadané stromy. Podle vedených statistik se vichřice žene celým krajem, co do počtu výjezdů hasiči zasahují ve všech okresech prakticky rovnoměrně.

VITR.jpg
Kromě uvolnění zablokovaných komunikací řeší hasiči i uvolněné střešní krytiny, např. na budovách nemocnic v Českých Budějovicích a ve Strakonicích, na panelových domech na největších jihočeských sídlištích Máj a Vltava v Českých Budějovicích či na řadě domů ve Vyšším Brodě, Křemži, Písku, Drahonicích nebo v Táboře. Spadlé dráhy elektrikého vedení, které mohou být pro obyvatele velmi nebezpečné, odklízeli hasiči společně s pracovníky energetické společnosti v Českém Krumlově nebo v obci Pístina. Velkým nebezpečím mohou být poletující bilboardy nebo podobné kovové konstrukce. Tyto zásahy museli hasiči vyřešit v Písku, u Kamenného Újezdu nebo v Českých Budějovich.

VITR.jpg
Zatím naštěstí nemáme informaci, že by byl v důsledku silného větru někdo zraněn.

VITR.jpg
A že se padající stromy nevyhýbají ani záchranářům, je patrné na přiložených fotografiích. Při zásahu viperských profesionálních hasičů, kteří odklízeli spadané stromy ze silnice, spadnul jeden ze stromů na jejich cisternu. Vzniklá škoda zatím není vyčíslena.

kz.jpg

Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj