Během uprchlické krize vysíláme do zahraničí styčné důstojníky

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

08.04.2022 | Jihomoravský kraj
Během uprchlické krize vysíláme do zahraničí styčné důstojníky

Čtvrtek, 7. dubna 2022 – Od začátku válečného konfliktu na Ukrajině vysílá Hasičský záchranný sbor styčné důstojníky na hranice s Ukrajinou v Polsku a Slovensku. Dva jihomoravští profesionální hasiči takto působí na Slovensku.

Příslušníci HZS Jihomoravského kraje, por. Ing. Tomáš Filip a ppor. Ing. Ondřej Šesták působí jako styční důstojníci na Slovensku, kde se s dalšími kolegy střídají v týdenních misích.

Jejich úkolem je komunikovat s krizovým štábem místních záchranných složek, spolupracovat s nasazenými mezinárodními týmy a skupinami EUCP. Samozřejmostí je předávání informací s dalšími styčnými důstojníky např. od PČR nebo ukrajinských hasičů. Styční důstojníci také pomáhají při koordinaci humanitární pomoci a informují MV-generální ředitelství HZS ČR a plní další zadané úkoly.

Oba naši příslušníci museli pro získání statusu styčného důstojníka splnit stanovená kritéria a projít výběrem generálního ředitelství HZS ČR. Ohled je brán na jazykovou vybavenost, nutností je absolvování speciálních kurzů a mezinárodních cvičení. U HZS Jihomoravského kraje máme 2 styčné důstojníky a jednoho příslušníka čekatele na kurz.

por. Ing. Tomáš Filip

ppor. Ing. Ondřej Šesták