Velké lesní požáry

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

20.07.2023 | Jihomoravský kraj
Velké lesní požáry

Čtvrtek, 20. 7. 2023 – Ve středu odpoledne hasiče zaměstnaly dva velké požáry porostů na Blanensku. Následky řešíme ještě následující den.

Ve středu v 15 hodin jsme přijali informaci o požáru lesa nedaleko obce Býkovice. O necelou půlhodinu později jsme již vyhlašovali 3. stupeň požárního poplachu. Požár lesa v obtížně přístupném terénu hasily postupně dva vrtulníky, které provedly přes 50 shozů vody.

Do akce se zapojilo na 135 hasičů z 26 jednotek, které byly rozděleny do 4 úseků. Situaci monitoroval také náš dron, který dokáže odhalit skrytá ohniska požáru. Zásobování hasební vodou jsme zajistili ze dvou čerpacích stanovišť. Na místě fungovalo také naše mobilní operační pracoviště.

V 18.42 hodin ohlásil velitel zásahu, že požár je pod kontrolou jednotek. Pokračovalo dohašování a ve 21.20 hodin jsme požár zlikvidovali. Plocha požáru se předběžně odhaduje na 500x500 metrů, její upřesnění je předmětem dnešního vyšetřování. Při zásahu se lehce zranil jeden z hasičů.

Ve chvíli, kdy se jednotky připravovaly k odjezdu, jsme přijali informaci o dalším požáru porostu nedaleko původního požářiště. Přeskupili jsme proto techniku a povolali další jednotky. Celkem se zapojilo 19 jednotek. Opět v režimu 3. stupně požárního poplachu jsme dostávali požár pod kontrolu, což se podařilo krátce před půlnocí a po 9. hodině ráno ohlásil velitel zásahu likvidaci požár. Plocha požáru je v tomto případě menší a odhaduje se do 1 hektaru.

Na obou požářištích zůstával do rána dohled v podobě 6 hasičských jednotek. Příčina vzniku požáru a vzniklé škody jsou u obou požárů předmětem dalšího šetření.

EDIT 20.7. 14.00 hod. - Včerejší dva požáry lesa u Býkovic na Blanensku zasáhly v součtu plochu 2,5 ha a způsobily škodu 750 tis. korun. Příčinu vyšetřujeme.

Jaroslav Mikoška a Jan Dvořák, HZS Jihomoravského kraje

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje