Hasiči doporučili vyhlášení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

HZS Karlovarský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

10.07.2023 | Karlovarský kraj
Hasiči doporučili vyhlášení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

Důvodem doporučení je vývoj počasí a četnost zásahů při požárech v přírodním prostředí

Po vyhodnocení dat pro posouzení aktuálního rizika doporučil Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje hejtmanovi Karlovarského kraje vyhlášení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. „V souladu s nařízením kraje, které stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, jsme vyhodnotili situaci a zaslali toto doporučení s navrženou platností na celé území Karlovarského kraje, a to až do odvolání,“ uvedl ředitel HZS Karlovarského kraje Oldřich Volf. Podle nástroje, který stanoví rozhodnou dobu zvýšeného nebezpeční vzniku požárů, se sleduje vývoj počasí s ohledem především na teploty a úhrn srážek, zároveň se vyhodnocuje výjezdová činnost hasičů se zaměřením na četnost požárů v přírodním prostředí. Podle hasičů jsou naplněné důvody pro vydání uváděného doporučení. Cílem je minimalizovat riziko vzniku požárů v přírodním prostředí, šíření těchto požárů a zajistit podmínky pro efektivní zásah. Cizí zavinění je nejčastější příčinou vzniku požárů v přírodním prostředí. Zodpovědnost při dodržování vydaného nařízení kraje může výrazným způsobem omezit vznik nových mimořádných událostí v přírodě.

Toto jsou záběry z kamery na přilbě zasahujícího hasiče při likvidaci požáru strniště u Andělské Hory. Rizko vzniku a šíření požárů je opravdu velmi vysoké a je nutné minimalizovat činnosti, které mohou podobné požáry způsobit:

Hejtman kraje vyhlásil období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

Oficiální tisková zpráva Karlovarského kraje ZDE:

Plné znění rozhodnutí hejtmana o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů ke stažení ZDE:

Plné zněné nařízení kraje pro stanovení podmínek k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vniku požárů ke stažení ZDE:

Zdroj: HZS Karlovarského kraje