Hasiči pomáhají s testováním obyvatel, nově i pomocí antigenního testování přímo v obcích

HZS Královéhradecký kraj// Žhavé aktuality/Z regionů

04.03.2021 | Královéhradecký kraj
Do testování obyvatel Královéhradeckého kraje se aktivně zapojují dva mobilní odběrové týmy Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. Každý tým se skládá ze dvou hasičů, z nichž jeden se zdravotním vzděláním provádí odběry a druhý vykonává funkci pomocníka.

První mobilní odběrový tým zajištuje odběry vzorků pro provedení PCR testů na území celého Královéhradeckého kraje a je vysílán operačním střediskem zdravotnické záchranné služby na základě požadavků krajské hygienické stanice. Odebrané vzorky se odevzdávají k testování do laboratoře Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Druhá odběrová skupina je nasazena podle požadavků krajského úřadu, v současné době primárně na oblast Královédvorska. Nově tak zajišťuje antigenní testování obyvatel v jednotlivých obcích  a případné  odběry pro provedení PCR testů. Obce jsou vybrány na základě požadavků krajského koordinátora odběrových míst a Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem. Obyvatelé obcí v této oblasti tak mají další možnost nechat se otestovat antigenními testy, aniž by museli na oficiální zřízená odběrová místa. Odběrové týmy jezdí do obcí vzdálených odběrovým místům nebo pomáhají v místech, kde je zvýšený výskyt nákazy.

V praxi to vypadá tak, že obec poskytne prostor a zázemí (např. prostory obecního úřadu nebo kulturního domu), zdravotnické materiály k testování poskytuje hasičům Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem a samotné testování zajišťuje příslušník HZS Královéhradeckého kraje s minimální kvalifikací zdravotnický záchranář nebo všeobecná zdravotní sestra a o technickou podporu se stará další hasič – asistent. V tomto týdnu už provedli hasiči testování v obcích Zdobín a Lanžov, dalšími nejbližšími zastávkami budou např. Bílé Poličany, Kuks, Litíč, Choustníkovo Hradiště, Vlčkovice v Podkrkonoší nebo Bílá Třemešná.

Aktuální harmonogram testování v obcích rozepsaný do poloviny března je dostupný na webu města Dvůr Králové nad Labem.

Činnost týmu nasazeného na přímé testování v obcích se bude odvíjet od aktuálních požadavků příslušných úřadů. Termíny testování, stejně tak jako informování obyvatel o možnosti testování, jsou v kompetenci obcí a měst.

Mobilní odběrový tým HZS KHK začal fungovat koncem října 2020. Odběry u občanů, kteří se nemohli dostavit do stávajících odběrových center, prováděl do poloviny prosince loňského roku. Následně pomáhali příslušníci zařazení do mobilních odběrových týmů při provádění odběrů vzorků v nemocnicích v Královéhradeckém kraji (Fakultní nemocnice Hradec Králové, Oblastní nemocnice Náchod a Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem).

Zdoj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: Ilustrační, HZS Královéhradeckého kraje