Přehled zásahů hasičů Královehradeckého kraje

HZS Královéhradecký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

17.08.2018
Přehled zásahů hasičů Královehradeckého kraje

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali ve čtvrtek 16. 8. 2018 celkem 25 událostí.

ÚZEMNÍ ODBOR HRADEC KRÁLOVÉ

Hradec Králové – požár – 09:06
Na hradeckém terminálu hromadné dopravy likvidovali profesionální hasiči z centrální stanice požár v motorové části autobusu. Příčinou požáru byla provozní technická závada, přičemž oheň způsobil škodu asi 20 tisíc korun. Díky včasné likvidaci požáru se uchránily hodnoty ve výši asi jednoho milionu korun.

Hradec Králové – dopravní nehoda – 09:06
V části Plotiště nad Labem zasahovali profesionální hradečtí hasiči u dopravní nehody dodávky a dvou osobních vozů. Nehoda se obešla bez zranění osob. Jednotka místo zajistila a předala místo zásahu.

ÚZEMNÍ ODBOR JIČÍN

Železnice – železniční dopravní nehoda – 10:07
Profesionální jednotka hasičů z Jičína byla přivolána k železniční dopravní nehodě, která se stala na nechráněném přejezdu v Železnici na trati do Valdic. Střetl se zde vlak s osobním automobilem. Nehoda se obešla bez zranění osob. Jednotka místo události zajistila a postarala se o evakuaci osob z vlaku. Hasiči takto pomohli asi čtyřicítce osob, pro které byla zajištěna náhradní autobusová doprava. Nikdo z cestujících nebyl taktéž zraněn. Hasiči předali posléze místo události drážní jednotce SŽDC.

ÚZEMNÍ ODBOR NÁCHOD

Teplice nad Metují – požár – 06:26
Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v části Lachov, kde dohašovaly v lese na kopci Hejda ohniště. Událost se nacházela v těžko přístupném terénu, proto museli hasiči dopravit vodu na místo pomocí čtyřkolky. Na likvidaci požáru se podíleli profesionální hasiči z Broumova a jednotky SDH Meziměstí a Teplice nad Metují. Událost se obešla beze škody.

Machov – požár – 16:55
machov3-(1).jpg
Celkem třináct jednotek požární ochrany zasahovalo u požáru lesního porostu a hrabanky u Machova, v katastru části obce Bělý nad Řeřišným. Šedobílý kouř, který stoupal z lesa, byl vidět z velké dálky. Hasiči museli nejprve průzkumem odhalit, na jakém konkrétním místě v lese hoří. Místo požáru se nacházelo ve velmi těžko přístupném terénu, kde hořela lesní hrabanka, ale také popadané stromy, a to na ploše asi 100x100 metrů.
machov2-(1).jpg
Hasiči likvidovali požár nejen pomocí vody z barelů, kterou museli na místo nanosit, ale pomohlo jim ze vzduchu také letadlo Letecké hasičské služby, které vzlétlo z Jičína. Letadlo shodilo hasební látku na místo lesního požáru celkem osmkrát, přičemž poslední shoz provedl pilot po 20. hodině. Plnění letadla probíhalo na letišti v Broumově. I přes pomoc s hašením ze vzduchu musely dostat jednotky na místo požáru další hasební
prostředky a bylo tak nataženo i dlouhé hadicové vedení. Požár se hasičům podařilo zlikvidovat po více než osmi hodinách asi hodinu po půlnoci.
machov4-(1).jpg
Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru bylo ohniště, které hasiči na místě našli. Událost se naštěstí obešla beze škody, bez zranění osob a požár neohrozil ani žádné objekty v okolí. I přesto ale hasiči varují před jakýmkoliv rozděláváním otevřeného ohně ve volné přírodě a na lesních pozemcích. Stále je totiž v platnosti krajské nařízení o vyhlášení mimořádných klimatických podmínek. Vzhledem k extrémnímu suchu, které panuje, je jakákoliv manipulace s ohněm ve volném prostředí rizikem vzniku požáru.
machov1-(1).jpg
Pro událost byl vyhlášen druhý poplachový stupeň. Na místě zasahovaly jednotky HZS Náchod, HZS Broumov a JSDH Police nad Metují, Machov, Hronov, Velké Petrovice, Velké Poříčí, Bukovice, Broumov, Meziměstí, Martínkovice a SDHP Veba Broumov.

Jaroměř – technická pomoc – 21:35
jaromer1-(1).jpg
Profesionální hasiči z Jaroměře a z centrální stanice v Hradci Králové zasahovali v části Josefov v ulici Zdeňka Němečka. Na bytovém domě došlo k narušení předsazené balkónové konstrukce, tzv. pavlače. Protože hrozilo, že dojde k jejímu zřícení, bylo nutné konstrukci podepřít pomocí mechanických vzpěr a výdřevy, a to zhruba v délce deseti metrů. Skrz konstrukci vedla také plynová přípojka, proto musel být plyn před další manipulací uzavřen.
jaromer3-(1).jpg
Na místo události dorazil technický kontejner z královéhradecké centrální stanice, který je mimo jiné vybaven dřevěnými stojnami a vzpěrami, kterými hasiči pavlač ve výšce 5 metrů podepřeli. Majitelé domu byli poučeni, že se jedná pouze o provizorní nouzové zajištění havarijního stavu konstrukce a je nutné vyhledat odbornou pomoc. Prostor kolem pavlače hasiči zapáskovali, nikdo pod ni nesmí vstupovat.

ÚZEMNÍ ODBOR RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Bolehošť – požár – 14:38
K požáru pergoly vyjeli profesionální hasiči z Dobrušky a dále dobrovolné jednotky z Týniště nad Orlicí, Třebechovic pod Orebem a z Bolehoště. Požár lokalizovala místní jednotka, i přesto lehla pergola celá popelem. Škoda byla předběžně vyčíslena na 20 tisíc korun, podařilo se uchránit hodnoty ve výši 3,5 milionu korun. Příčina požáru je předmětem vyšetřování.

Kostelec nad Orlicí – dopravní nehoda – 16:50
kostelecnO2-(1).jpg
V ulici Rudé armády zasahovali rychnovští profesionální hasiči a místní dobrovolná jednotka u dopravní nehody dvou osobních vozidel. Jednotky provedly na havarovaných vozech protipožární opatření a poskytly zraněným osobám první předlékařskou pomoc. Hasiči pomohli také s naložením automobilů na odtah a zajistili úklid komunikace.

ÚZEMNÍ ODBOR TRUTNOV

zadna-usal2.jpg
Na územním odboru Trutnov nebyly zaznamenány žádné zásahy.

por. Mgr. Martina Götzová HZS Královéhradeckého kraje
Foto: HZS Královéhradeckého kraje