Odřad Libereckého kraje – den první

HZS Liberecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

27.06.2021 | Jihomoravský kraj
Odřad Libereckého kraje – den první

Odřad Libereckého kraje je nasazen v obci Mikulčice. Byla nám přidělena část obce, ve které zasahujeme.

Naše práce představuje celou řadu činností, a to např. odstraňování překážek, opravy střešních konstrukcí a provizorní zakrývání střech, nakládání suti a odpadu, odvoz na skládku suti či poskytování posttraumatické péče.

Při naší práci se velmi osvědčil vyslaný vyprošťovací automobil, smykem řízený nakladač Bobcat a kontejnerový automobil s nákladní vanou a hydraulickou rukou s drapákem.

Část naší skupiny je vyčleněna na provoz základny, tzv. „Base campu“. Ten je postaven na místním fotbalovém hřišti, odkud chodíme na naše místo nasazení pěšky, neboť je v místě velká komplikace s pohybem techniky. Skupina v Base campu zabezpečuje stravování, nápoje, péči o techniku, dohled nad odstavenou technikou a zároveň ji lze využít jako kontaktní místo v případě občanů.

Že je tento náš odzkoušený model správný dokazuje i příklad, kdy za námi přiběhla žena, že se nedaleko zranil při odstraňování následků tornáda starší muž. Hasiči v Base campu neváhali a poskytli muži základní ošetření při masivním krvácení z tržné rány a přivolali na místo ZZS JmK, která muže následně transportovala do nemocnice.

Využití vyprošťovacího automobilu se taktéž ukázalo jako vysoce účelné, zejména pro ulehčení práce při odstraňování poškozených částí střešních konstrukcí nebo při transportu nových dřevěných konstrukcí na střechy opravovaných domů. Velmi nám ulehčuje, a zejména zrychluje, naši práci.

Po celý den je vysoká teplota a tak musíme do naší práce vřazovat krátké přestávky na občerstvení, zejména dodržování pitného režimu. Na místě máme sebou malé mobilní lednice, které jinak HZS Libereckého kraje využívá při distribuci vakcín.

Při odstraňování následků a naší práci nejvíce využíváme motorové pily, motorové kotoučové (rozbrušovací) pily, tesařská kladiva, hřebíky. Ale zejména naše odhodlání a sílu a fyzickou kondici.

V noci z neděle na pondělí odjede příslušníky a členy odřadu střídat druhá skupina. Do této slupiny budou opět zařazeni příslušníci HZS Libereckého kraje a členové vybraných jednotek SDH obcí Libereckého kraje. Návrat první skupiny se předpokládá v pondělích podvečerních hodinách.

S vysláním střídajících příslušníků a členů odřadu povezeme také první část humanitární pomoci, která se mezitím na našich stanicích sešla. Dále dle požadavku z místa zajišťujeme další motorové kotoučové (rozbrušovací) pily, větší množství náhradních kotoučů a zajišťujeme akumulátorové hřebíkovačky s plynem a hřebíky, které chceme dnes v noci odvézt za odřadem, a které by měly ulehčit, ale zejména urychlit, provizorní opravy a zakrytí poškozených střech.

Další střídání je prozatím naplánováno na čtvrtek. O dalším nasazení bude rozhodnuto následně podle požadavků krizového štábu JmK. Předpokládáme však nasazení tohoto společného odřadu Libereckého kraje i v prvním červencovém týdnu.

Velitel odřadu

Zdroj: HZS Libereckého kraje