Ostravští hasiči zpevňovali prasklou štítovou zeď domku ve Václavovicích

13.03.2022 | Václavovice/ Moravskoslezský kra
Ostravští hasiči zpevňovali prasklou štítovou zeď domku ve Václavovicích

Je i video.

Profesionální hasiči z Ostravy-Zábřehu (HZS MSK) během čtvrtku 10.3.2022 několik hodin až do tmy zajišťovali v obci Václavovice (okres Ostrava-město) prasklou a nestabilní štítovou zeď rodinného domku, jejíž základy byly předtím zcela odkopány a obnaženy téměř do dvoumetrové hloubky bagrem a všechna hlína vybrána – kvůli odvodnění vlhkých základů drenážním systémem. Nehoda se obešla bez zranění.

Zasahovali zde hasiči, kteří se léta specializují na podobné stabilizační činnosti u zřícených budov pomocí nejrůznějších systémů. Většina z nich prošla v posledních měsících či letech školením českých i zahraničních odborníků.

Do Václavovic si hasiči přivezli kontejnery s dřevěnými pláty, prkny, trámy a hranoly a také se speciálním systémem Paratech. V blízkosti domku se museli pohybovat velmi obezřetně. Na případný další nežádoucí pohyb štítové stěny s několika dlouhými a dobře viditelnými prasklinami upozornily jen několikrát výraznými zvuky inklinometry, které byly postaveny na parapetech oken v přízemí narušeného rodinného domku.

Hasiči využili při stavbě stabilizačního systému mj. i nafukovací zvedací vaky, ty pak nahradili vodorovnými dřevěnými hranoly. Po odpolední prohlídce statikem ještě museli postavit sofistikovaný opěrný systém z dřevěných prken a hranolů až do prvního patra kvůli nejdelší svislé prasklině, která se táhla zdí právě od okna v horním patře dolů až do poškozených základů.

Video: (Tomáš Lach + peků, HZS MSK): https://youtu.be/S8w8hdDRaP0

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje