Požár mladého lesa na Bruntálsku

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

16.05.2022 | Roudno/ Moravskoslezský kraj
Požár mladého lesa na Bruntálsku

Osm jednotek hasičů zasahovalo v pondělí 16.5.2022 ráno v obci Roudno, místní části Volárna (okres Bruntál) u požáru smíšeného lesa s mladým porostem Díky jejich rychlému zásahu se oheň omezil na jeden hektar a předběžně odhadovanou škodu 100 tisíc korun, hasiči přitom uchránili další části porostu ve velmi suchém prostředí za půl milionu korun. Nikdo nebyl zraněn, příčina vzniku požáru je v šetření.

Operační středisko hasičů bylo o požáru informováno v pondělí po páté hodině ranní. Do Volárny vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Bruntál, společně s ní sedm jednotek dobrovolných hasičů – Roudno, Bruntál, Dvorce, Lomnice, Dolní Moravice, Budišov nad Budišovkou a z Olomouckého kraje také přijel Moravský Beroun.

Hořel porost šestiletých buků, smrků, borovic a modřínů. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za 40 minut, dohašování, včetně ohnisek v obtížně přístupném terénu, jim zabralo další dvě a půl hodiny. Na dohled nad požářištěm zůstali během pondělního dopoledne hasiči z Roudna.

HZS MSK v posledních letech – i letos na jaře – registruje vysoký počet požárů porostů (louky, lesy, suché trávy apod.). Příčina naprosté většiny těchto požárů souvisí s nedbalostním a neopatrným jednáním lidí. Nejvíce ohroženi jsou senioři, děti a opilé osoby.

Podle aktuálních předpovědí počasí má během úterka 17.5.2022 v Moravskoslezském kraji konečně pršet. Minimálně do té doby HZS MSK upozorňuje všechny občany na to, že vzhledem k suchému počasí je možnost vzniku požáru při manipulaci s otevřeným ohněm několikanásobně vyšší a požár se může daleko rychleji šířit, třeba i po dosud suchých zbytcích trávy a klestí.

Od začátku roku 2019 evidujeme v Moravskoslezském kraji jedno úmrtí při požáru v přírodě, kdy loni na jaře senior na Frýdecko-Místecku neopatrně použil hořlavou kapalinu při pálení klestí, obdobně vznikala i většina dalších požárů, spojená se zraněním šesti osob (taktéž od roku 2019).

Ani následné škody po takových požárech nebývají zanedbatelné, od začátku roku 2022 je to v součtu za téměř 12 milionů korun. V dubnu 2020 přesáhla škoda po požáru lesa na okraji Frýdku-Místku 3 miliony korun, hasiči tam svou rychlou reakcí uchránili majetek za 5 milionů korun. Příčinou vzniku požáru byla manipulace s otevřeným ohněm.

„Poloviční“ škodu (1,5 milionu korun) si v červnu 2019 vyžádal požár lesa v Hradci nad Moravicí-Jakubčovicích (okres Opava), kde hasiči svým včasným zásahem uchránili majetek za 10 milionů korun. Za tento požár mohla také nedbalost a neopatrnost dospělých – kouření.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje