Při požáru lesa na Bruntálsku vyhlásili hasiči 2. stupeň poplachu

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

11.07.2023 | Razová/ Moravskoslezský kraj
Při požáru lesa na Bruntálsku vyhlásili hasiči 2. stupeň poplachu

V neděli 9.7.2023, krátce po 16. hodině, vyjelo sedm jednotek hasičů k požáru nízkého porostu lesa v katastru obce Razová na Bruntálsku. Hasičům zásah komplikoval silný kouř.

Operační středisko přijalo informaci o požáru lesa v 16:17 hod. Na místo postupně vyjeli profesionální hasiči ze stanic Bruntál a Krnov, doplnili je dobrovolní hasiči z obcí Leskovec nad Moravicí, Horní Benešov, Bruntál, Dvorce a Litultovice.  Na místě tak v jednu chvíli zasahovalo celkem 7 hasičských jednotek.

Již při příjezdu k místu události viděli hasiči hustý tmavý kouř, který z lesa vycházel a který po celou dobu komplikoval zásah. Z důvodu hustého kouře tak hasiči museli, až do doby, kdy se jim oheň podařilo dostat pod kontrolu, zasahovat v dýchací technice. Pro boj s ohněm nasadili hasiči celkem sedm vodních proudů, které zásobovali cisternami z čerpacího stanoviště zřízeného u přehrady Slezská Harta.

Požár o rozloze 200x250 metrů se nakonec podařilo v nesnadno přístupném terénu dostat pod kontrolu po dvou hodinách boje. Po uhašení požáru zůstala na místě na dohlídku, až do rána jednotka dobrovolných hasičů z Horního Benešova, která ráno předala místo majiteli lesu, který během zásahu zajišťoval pro hasiče i pitný režim.

Během zásahu došlo k přehřátí jednoho ze zasahujících hasičů. Na místo tak vyrazila i posádka Zdravotnické záchranné služby, která pak byla na místě k dispozici po zbytek zásahu.

Příčina vzniku požáru je v šetřením, předběžná škoda byla vyčíslena na 400 tisíc korun.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje