Blesk zapálil stoh slámy

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

08.06.2023 | Česká Třebová/ Pardubický kraj
Blesk zapálil stoh slámy

Blesk udeřil do stohu se slámou v České Třebové-Lhotce ve středu 7. června v podvečer. Při lokální bouřce blesk zapálil asi 50 ks lisovaných balíků slámy poblíž statku. Venku vedle stohu bylo v době bouřky zvířectvo – býci a krávy. Zvířatům se nic nestalo.

Asi 30 balíků slámy zachvátily plameny. Hasiči požár zlikvidovali a uchránili zbylých asi 20 balíků slámy. Škoda je dle slov vyšetřovatele předběžně vyčíslena na 12 tisíc korun. Uchránit se podařilo slámu v hodnotě 8 tisíc korun. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Stoh museli nejen prolévat vodou, ale také rozebírat. Hasiči používali hasící hřeby, aby uhasili slámu v kotoučích.

Svědci uvádějí, že blesk udeřil, ozvala se obrovská rána, která měla otřást celou Lhotkou. Zhruba každý rok evidujeme požár od blesku, který poškodí nebo zapálí objekt, ale aby blesk udeřil a podpálil volně stojící stoh, to nepamatuji za 28 let služby u hasičů,“ říká vyšetřovatel příčin vzniku požáru por. Ing. Jaroslav Kubíček z územního odboru Ústí nad Orlicí.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje