Místo po tornádu je opravdu apokalyptické

HZS Pardubický kraj //Žhavé aktuality/Z regionů

27.06.2021 | Jihomoravský kraj
Místo po tornádu je opravdu apokalyptické

"Místo po tornádu je opravdu apokalyptické a je až neuvěřitelné, jakou solidaritu projevují lidé potřebných profesí. Pomáhá, kdo může," říkají zasahující hasiči.

Hasiči pardubického odřadu se hlásí z Moravské Nové Vsi. V sobotu večer před skončením prací v místě nasazení našeho odřadu, konkrétně v ulici Lipová v Moravské Nové Vsi, zkolaboval jeden z dobrovolníků. Ono se není čemu divit. Celý den teplo, práce na sluníčku, a tempo likvidačních prací bylo obdivuhodné. Mladý kluk tu zkolaboval, prováděli jsme resuscitaci, a naštěstí vše bylo úspěšné. Nedaleko byl stan zdravotnické záchranné služby, tak jsme mladíka hned předali do jejich péče,“ říká k záchraně mjr. Ing. Pavel Bér, velitel odřadu HZS Pardubického kraje.

„Místo po tornádu je opravdu apokalyptické a je až neuvěřitelné, jakou solidaritu projevují lidé potřebných profesí. Pomáhá, kdo může. Je náročnější zde koordinovat logistiku a průběh prací, ale místo je také díky policii a vojákům stále průjezdné. Přesun těžké techniky z místa na místo se daří bez větších komplikací. Místní rozhlas informuje o všem důležitém,“ popisuje dění profesionální hasič ze stanice Pardubice František Lokaj, který je zároveň členem posttraumatického týmu. Hasiči v postižených obcích zřídili místa pro psychosociální pomoc. Pardubický psycholog je právě v Moravské Nové Vsi. Koordinuje tým lidí pomáhajících profesí a společně se členy týmů posttraumatické intervence poskytují služby potřebným. „Zasažení lidé jsou nyní převážně v pracovním nasazení, na psychické prožitky nemají čas. Až opadnou nejakutnější práce, které musí lidé udělat, jako zabezpečit domy, potom teprve mohou přijít chmurné myšlenky. Jedná se o širokou paletu reakcí – nemají čas prožít emoce, jako je strachu, obavy, zlost stud, lítost a u některých je naopak patrné, že by svůj příběh řekli. V takové situaci je i odborná pomoc oprávněná a na místě,“ říká z přímého nasazení v Moravské Nové Vsi kpt. Mgr. Daniel Krejčí, psycholog HZS Pardubického kraje.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje