Zase to pálení porostu!

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

14.05.2023 | Široký Důl/ Pardubický kraj
Zase to pálení porostu!

Do Širokého Dolu vyjíždělo v sobotu 13. května pět jednotek hasičů. Důvodem bylo rozšíření plamenů po pálení klestí na mýtině. Hasiči museli zdolávat náročný kopcovitý terén a prolévat všechna ohniska na vykácené pasece. „Pálení klestí bylo nahlášené na operační a informační středisko hasičů, ale přes silný vítr neměli lidé klestí zapalovat. Je sucho, silný vítr tak plameny lehce rozfoukal a oheň se po suchém porostu velmi rychle šířil,“ uvedla vyšetřovatelka příčin vzniku požáru por. Ing. Lenka Hauk, DiS., z územního odboru Svitavy a dodává, že pokud nejsou příznivé meteorologické podmínky, není dobré oheň zapalovat.

Naprosto stejná situace byla i v pátek v Rohozné, kde se po pálení klestí plameny šířily hrabankou a zapálily i jeden strom. Navíc muž zajišťující pálení z místa odjel a během hodiny se plameny rozšířily.

„U obou případů budeme udělovat pokutu,“ ukončila případy vyšetřovatelka hasičů.

Pro osoby, které se chystají pálit porost přidáváme několik rad:

❗️pálení musí být přítomna osoba starší 18 let,

❗️při zhoršení počasí – silném větru – pálení přerušte a oheň uhaste,

❗️místo pro pálení izolujte pruhem širokým nejméně jeden metr, kde odstraníte hořlavé materiály až na minerální půdu,

❗️místo pálení zabezpečte hasebními látkami,

❗️opusťte místo pálení až po úplném uhašení ohně,

❗️místo pálení po dobu 5 dnů nebo do doby vydatného deště kontrolujte,

❗️nechte příjezdové cesty vedoucí k místu pálení průjezdné,

❗️v případě vzniku požáru, volejte tísňovou linku 150 nebo 112.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje