Děti uvízly v hořícím domě

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

23.07.2023 | Slaný/ Středočeský kraj
Děti uvízly v hořícím domě

V pátek 21. července krátce po desáté hodině večerní přijala tísňová linka Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o požáru rodinného domu v nové čtvrti za Hvězdárnou Jaroslava Trnky ve Slaném. Uvnitř hořícího domu se nacházely dvě děti se psem, které se nemohly dostat ven.

Operační důstojník k požáru vyslal jednotky požární ochrany z prvního poplachového stupně. Na místo tak spěchaly profesionální jednotky z centrální hasičské stanice Kladno a z hasičské stanice Slaný a dobrovolné jednotky obcí Pchery a Zlonice.

Když na místo přijela jednotka ze Slaného, zjistila, že jde o požár dvoupodlažního rodinného domu. Děti byly uvnitř slyšet. Hasiči ihned započali s jejich vyhledáváním v hořícím domě. Současně začal i hasební zásah pomocí dvou vodních C proudů. Po chvíli se podařilo děti nalézt a vyvést je ven do bezpečí, kde je předali do péče zdravotnické záchranné službě. Dům byl silně zakouřen, proto bylo nutné ho odvětrat, k čemuž hasiči použili přetlakovou ventilaci. V průběhu stálého odvětrávání a hašení nalezli také psa, kterého živého vynesli ven. Chvíli před jedenáctou hodinou se podařilo dostat požár pod kontrolu a mohla být vyhlášena jeho lokalizace.

Pomocí termokamery započalo vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování. Dům byl zateplený, proto bylo nutné použít hasicí hřeby a část zateplení rozebrat. Po půlnoci byl proveden závěrečný průzkum objektu, vše bylo v pořádku a velitel zásahu ohlásil operačnímu středisku likvidaci požáru. Majiteli byla nařízena dvanáctihodinová dohlídka.

Po dohodě s majitelem vyčíslil vyšetřovatel požárů předběžně škodu na osm milionů korun. Včasným hasebním zásahem a nasazením potřebného počtu sil a prostředků se podařilo uchránit hodnoty v obdobné výši. Příčinou vzniku požáru byl výboj blesku.

U události evidujeme dvě zachráněné děti středního a staršího školního věku, které se nadýchaly zplodin hoření. Podle informací Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje byly převezeny do barokomory v kladenské nemocnici, aby se urychlilo okysličení jejich organismů.

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje