Požár kamionu zablokoval D1

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

02.08.2023 | D1/ Středočeský kraj
Požár kamionu zablokoval D1

V úterý 1. srpna ve 20.35 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje informaci o požáru kamionu na dálnici D1 za křižovatkou Ostředek ve směru do Prahy.

Podle oznamovatele stál kamion za kilometrem 32,5 na úrovni obce Bělčice v odstavném pruhu a plameny šlehaly zpod návěsu i od motoru, řidič byl mimo vozidlo. K události byla vyslána profesionální jednotka z centrální hasičské stanice Benešov spolu s dobrovolnými jednotkami obcí Ostředek, Senohraby, Teplýšovice a Vranov.

Po příjezdu na místo bylo upřesněno, že jde o požár tahače s plachtovým návěsem v plném rozsahu. Vzhledem k rozsahu požáru se řidiči nepodařilo odpojit tahač od soupravy, ale z kabiny stačil vylézt bez zranění. Kamion přepravoval balíky zásilkové služby, takže obsah návěsu byl velice různorodý. Hasiči v dýchací technice nasadili na zdolání plamenů několik vysokotlakých a C proudů.

Požár měl velkou intenzitu a rychle se rozšířil i na protihlukovou stěnu a zasáhl část porostu za ní, poškozen byl také povrch dálnice. Ve 21.42 hodin dostaly jednotky požár pod kontrolu a velitel zásahu ohlásil operačnímu důstojníkovi lokalizaci. Poté začalo rozhrabování a postupné dohašování zasaženého nákladu. Při těchto pracích byla využita těžká technika, se kterou na místo dorazila specializovaná odtahová služba. Teprve pak se podařilo odpojit tahač, na kterém vlivem žáru došlo k poškození hliníkových nádrží a bylo nutné z nich přečerpat veškerou naftu. Přečerpávání asi 500 litrů začalo pár minut před půlnocí.

Celkové škody na soupravě, protihlukové stěně a povrchu dálnice vyčíslil územně příslušný vyšetřovatel HZS Středočeského kraje na pět milionu korun. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na pravém předním kole tahače, případně defekt pneumatiky.

Po dobu zásahu až do lokalizace držela zálohu za benešovskou stanici dobrovolná jednotka z Bystřice, která byla v pohotovosti k výjezdu na své zbrojnici. Dálnice ve směru do Prahy byla po celou dobu uzavřena a policie mezi exity 34 a 29 řídila odklon, který nebyl vhodný pro nákladní dopravu. Kolona se tak protáhla až před předchozí křižovatku Šternov.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje