Požár přepravovaných balíků slámy na Kladensku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

06.07.2023 | D6/ Středočeský kraj
Požár přepravovaných balíků slámy na Kladensku
4. července 2023, 15.40 hodin, Velká Dobrá (Kladno)

V úterý odpoledne přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o požáru balíků lisované slámy, které byly převáženy nákladním automobilem s podvalníkem. K události, která zastavila provoz na spojce mezi starou karlovarskou silnicí a exitem 16 Velká Dobrá na dálnici D6, byli vysláni profesionální hasiči z Kladna a dobrovolné jednotky obcí Braškov a Lhota.

Pozar-prevazene-slamy-Velka-Dobra-(3b).jpg

Po příjezdu bylo upřesněno, že požárem je zcela zasaženo čtrnáct velkých balíků na přívěsu. Nákladní vozidlo, které bylo také plně naloženo lisovanými balíky, stálo opodál, řidič stačil přívěs odpojit. Plameny se však začaly rozšiřovat na přilehlé pole. Hasiči požár lokalizovali několika vysokotlakými a C proudy v 16.33 hodin.

Celý zásah probíhal v dýchací technice, kterou doplnil protiplynový automobil ze slánské stanice. Majitel převážené slámy zajistil malý nakladač a kontejner, do kterého byl zasažený materiál postupně překládán a dohašován, což značně usnadnilo hasební práce. Před osmnáctou hodinou dorazila na místo odtahová služba, na kterou byl vyprázdněný a očistěný podvalník naložen. V 18.14 hodin ohlásil velitel zásahu likvidaci požáru.

Příčinou jeho vzniku byla podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje patrně nedbalost, kdy někdo vhodil mezi balíky nedopalek cigarety. Přímé škody vyčíslil na 160 tisíc korun, včasným zásahem se podařilo uchránit majetek za jeden a půl milionu. Celá událost se obešla bez zranění.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje