Požár v domově seniorů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

25.03.2024 | Samopše/ Středočeský kraj
Požár v domově seniorů

V sobotu 23. března ve 22.16 hodin přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o zakouřených chodbách v Domě domácí péče v Samopších, který se nachází v rekonstruovaném bývalém mlýně na pravém břehu řeky Sázavy.

Personál domova se zvláštním režimem nebyl schopen identifikovat, odkud kouř vychází. Pouze bylo sděleno, že budova má přízemí a tři patra, větší část klientů domova je imobilní a v objektu je umístěna část technologie vodní elektrárny. Operační důstojník proto k události ihned vyslal všechny jednotky z druhého stupně požárního poplachu.

Po příjezdu na místo jednotky identifikovaly jako zdroj kouře místnost, kde byl umístěn elektrorozvaděč, který náleží k malé vodní elektrárně. Po násilném vstupu do této místnosti hasiči vypnuli elektřinu a rozvaděč uhasili jedním proudem D a sněhovým hasicím přístrojem. Současně s hledáním zdroje kouře a hašením probíhalo nucené odvětrávání budovy a evakuace klientů.

Dvanáct seniorů na pokojích v přízemí a prvním patře nebylo zasaženo kouřem a byli ponecháni na místě. Třiatřicet klientů z druhého a třetího patra bylo za pomoci posádek zdravotnické záchranné služby a hlídek Policie ČR evakuováno do sousední budovy. Ve 22.47 hodin velitel zásahu podal zprávu o lokalizaci požáru, ve 23.05 hodin ohlásil závěrečnou likvidaci. Po důkladném odvětrání pak hasiči přemístili všechny klienty zpět do jejich pokojů. Přibližně v půl druhé v noci byl zásah ukončen a jednotky se postupně vracely na základny.

Událost se obešla bez zranění. Vyšetřovatel příčin požárů bude přesnou výši škody stanovovat ve spolupráci s provozovateli domova a vodní elektrárny v příštích dnech, předběžně ji odhadl ne deset tisíc korun. Jako příčinu určil technickou závadu elektroinstalace.

U požáru zasahovaly profesionální jednotky z centrální hasičské stanice Kutná Hora a z hasičské stanice Uhlířské Janovice a dobrovolné jednotky obcí Horní Kruty, Chocerady – Samechov Choratice, Rataje nad Sázavou, Sázava, Stříbrná Skalice a Uhlířské Janovice.

por. Ing. Veronika Švorcová Mocová
Ing. Ladislav Holomčík