Při požáru rekreačního objektu se popálil majitel

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

22.11.2023 | Unhošť/ Středočeský kraj
Při požáru rekreačního objektu se popálil majitel

Oznámení požáru rekreačního objektu v lokalitě Na Štokách v katastru obce Unhošť na Kladensku přijala tísňová linka středočeských hasičů v úterý 21. listopadu v 16.11 hodin s tím, že majitel má popáleniny na rukách a v blízkosti jsou tři chaty.

Operační důstojník k události vyslal jednotky z prvního stupně požárního poplachu – profesionální jednotku z centrální hasičské stanice Kladno a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Braškov, Chyňava a Unhošť; celkem se šesti cisternami a velitelským vozidlem. Z kladenské stanice zároveň vyjel územně příslušný vyšetřovatel požárů.

Po příjezdu první jednotky a rychlém průzkumu bylo potvrzeno, že zděný rekreační objekt je celý zasažen požárem. Popálená osoba, která se nadýchala i kouře, byla po dojezdu posádky zdravotnické záchranné služby předána do její péče.

Hasiči z první jednotky rozvinuli dopravní vedení B a zasahovali dvěma C proudy. Po dojezdu dalších jednotek přidali ještě jeden C proud. Vzhledem k tomu, že hasiči při zásahu používali dýchací techniku, povolal velitel čety protiplynový automobil z centrální hasičské stanice Kladno. Velitel také rozhodl o povolání zálohy kladenské stanice, kterou zajistila jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Žilina.

Z důvodu poškození stropních konstrukcí, které hrozily zřícením, zakázal velitel vstup dovnitř a celý zásah byl veden z vnějších stran objektu. Po hodině od ohlášení události dostali hasiči požár pod kontrolu a operační středisko přijalo od velitele zprávu o lokalizaci. Jednotky dále rozebíraly střešní konstrukci a dohašovaly nalezená ohniska. Unhošťská dobrovolná jednotka zřídila na doplňování cisteren čerpací stanoviště u hydrantu ve své obci.

Po závěrečném průzkumu, kdy bylo celé požářiště zkontrolováno i termokamerou, přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje v 19.05 hodin ohlášení likvidace požáru.

Vyšetřovatel vyčíslil přímé škody na tři miliony korun, hasičům se podařilo uchránit majetek za pět set tisíc korun. Okolní rekreační stavby byly v dostatečné vzdálenosti a požár je i díky včasnému zásahu neohrozil. Jako příčina jeho vzniku byla stanovena nedbalost.

por. Ing. Veronika Švorcová Mocová
HZS Středočeského kraje