Při požáru sanatoria hasiči evakuovali třicet osob

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

16.11.2023 | Mělník/ Středočeský kraj
Při požáru sanatoria hasiči evakuovali třicet osob

Ve čtvrtek 16. listopadu v 9.42 hodin byl na tísňovou linku středočeských hasičů oznámen požár v sanatoriu v Českolipské ulici v Mělníku; podle oznamovatele šlehaly plameny z komína a skrz střešní krytinu začal pronikat kouř.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo jednotku z centrální hasičské stanice Mělník a jednotku sboru dobrovolných hasičů Mělník Mlazice. Z Mladé Boleslavi vyjel územně příslušný vyšetřovatel požárů.

Profesionální hasiči byli na místě za šest minut od vyhlášení poplachu a ihned zahájili i za využití výškové techniky průzkum, po kterém oznámili, že hoří střecha okolo komína dvoupodlažní budovy. Velitel zásahu nechal na požár nasadit dva vodní proudy. Současně byla ze sanatoria zahájena evakuace osob. Aby byl zajištěn jejich tepelný komfort, byl k události vyslán z hasičské stanice Slaný evakuační autobus.

Při dalším průzkumu bylo zjištěno, že se požár rozšířil i do půdního prostoru. Hasiči proto začali rozebírat střešní krytinu, aby se dostali ke konstrukci krovu, kudy plameny postupovaly. Na chodbě sanatoria u vstupního prostoru bylo mezitím shromážděno dvacet osob včetně sedmi imobilních. Nikdo nebyl zraněn ani se nenadýchal kouře.

Požár se nedařilo ve složitějším půdním prostoru dostat pod kontrolu a bylo také potřeba ochránit sousední budovy. Proto nechal velitel zásahu v 10.22 hodin vyhlásit druhý poplachový stupeň. Na pomoc byly operačním střediskem vyslány posilové jednotky – z hasičské stanice Neratovice a jednotky SDH obcí Cítov, Dolní Beřkovice, Kly, Liběchov a Střemy. Krátce poté dorazil evakuační autobus, do kterého hasiči přemístili všech dvacet klientů sanatoria a také deset lidí z personálu. Po dohodě se zástupcem mělnické radnice byli všichni převezeni do jednoho z center pro seniory, kam s nimi jeli i dobrovolní hasiči z Cítova, aby jim pomohli s následným přesunem z autobusu. K urychlení přesunu byli na pomoc přivoláni ještě dobrovolní hasiči obce Želízy.

Na injektáž do půdního prostoru hasiči použili zařízení CCS Cobra a hasicí hřeby. Střešní konstrukci pak rozebírali pomocí motorové pily, poté mohli pokračovat ve vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování. Na odvětrání celého objektu byla nasazena přetlaková ventilace. V 11.52 hodin ohlásil velitel zásahu operačnímu důstojníkovi lokalizaci a nechal snížit stupeň požárního poplachu. Pak byl celý objekt prohledáván a kontrolován i za pomoci termokamery.

K posouzení stavu vlastní stavby byl přizván statik. Ředitel sanatoria zajistil pro zasahující hasiče občerstvení. Po sbalení materiálu začaly z místa postupně odjíždět jednotlivé sbory. V 13.48 hodin byla ohlášena likvidace požáru.

Na objasnění příčiny vzniku požáru, kterou je předběžně technická závada, pak spolupracoval vyšetřovatel HZS Středočeského kraje s kriminální policií, hasiči jim při tom museli rozebrat další část střechy kolem komína. Škoda podle prvních odhadů přesáhne jeden milion korun, hodnota uchráněného majetku byla vyčíslena na deset milionů.

Mělnickou stanici zálohovala po dobu zásahu dobrovolná jednotka Mělník Vehlovice – Chloumek, která byla v pohotovosti na své zbrojnici, obdobně byla zálohována místní dobrovolnou jednotkou i neratovická stanice.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje