Při požáru v kralupské ubytovně hasiči zachránili dvacet lidí

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

11.01.2024 | Kralupy nad Vltavou/ Středočeský kraj
Při požáru v kralupské ubytovně hasiči zachránili dvacet lidí

Ve středu 10. ledna krátce po půl jedné odpoledne přijala tísňová linka Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o požáru ubytovny v Kralupech nad Vltavou.

Jelikož oznamovatelé uváděli, že jde o třípatrovou budovu, dým se valí z oken a lidé se kvůli hustému kouři ani nedostanou ke schodišti, zareagoval na to operační důstojník vysláním jednotek požární ochrany z druhého poplachového stupně.

Po dojezdu první jednotky k požáru bylo potvrzeno, že celá třípatrová budova je zadýmena kouřem, který se valí z oken, a lidé nemohou ven. Hasiči ihned započali záchranné práce pomocí nastavovacích žebříků, kterými pomáhali lidem slézt z oken. Kde nešlo ustavit žebřík, museli hasiči pomocí vyváděcích masek vyvést osoby přes evakuační schodiště. Společně se záchrannými pracemi byl započat i hasební zásah. Šlo o požár odpadu pod schodištěm. Z důvodu velkého počtu zachráněných osob byl na místo povolán evakuační autobus ze Slaného, který v těchto mrazivých dnech skýtal všem osobám dočasné zázemí a tepelný komfort.

Pomocí přetlakové ventilace došlo k odvětrání vnitřních prostor a hasiči zkontrolovali všechna tři nadzemní podlaží, zda se uvnitř nenachází žádná osoba. V objektu se nikdo nenacházel. Krátce před půl druhou odpolední byl požár pod kontrolou a mohla být vyhlášena jeho lokalizace. Postupně tak docházelo k redukci sil a prostředků na místě události.

Poté započalo vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování. Krátce po půl třetí byl požár zlikvidován a po další půlhodině byl poplachový stupeň snížen na první. Evakuační autobus odvezl osoby z ubytovny do náhradního ubytování, které zařídilo město.

Hasiči zachránili osmnáct dospělých a dvě děti. Zdravotnická záchranná služba ošetřila sedm osob, z nichž dvě byly transportovány do zdravotnických zařízení. Přímé škody na stavební konstrukci a vybavení stanovil vyšetřovatel HZS Středočeského kraje na pět set tisíc korun. Uchráněné hodnoty hasebním zásahem byly vyčísleny na pět milionů korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

V průběhu zásahu byla zřízena záloha hasičské stanice Kralupy nad Vltavou stejnojmennou dobrovolnou jednotkou na své zbrojnici. Z důvodu týlového zabezpečení byla na místo povolána i dobrovolná jednotka Braškov-Valdek, která je předurčena na ochranu obyvatelstva.

Zasahující jednotky:

Kladno, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Slaný

HZSP Středočeského kraje
SŽ Kralupy nad Vltavou, AERO Vodochody AEROSPACE

JSDH Středočeského kraje
Braškov-Valdek, Chvatěruby, Kozinec, Kralupy nad Vltavou, Minice – Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, Veltrusy

Generální ředitelství HZS ČR
Dokumentační skupina