Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

20.09.2023 | Hobšovice/ Středočeský kraj
Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného

Ve středu 20. září šest minut před třináctou hodinou byla na tísňovou linku středočeských hasičů oznámena dopravní nehoda cisterny a dodávkového automobilu na novém obchvatu Slaného v katastru obce Hobšovice.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální jednotky z centrální hasičské stanice Kladno a z hasičské stanice Slaný spolu s jednotkou sboru dobrovolných hasičů obce Zlonice, která má předurčenost na zásahy u dopravních nehod.

Po příjezdu prvních hasičů na místo bylo upřesněno, že jde o střet cisternového vozidla a dodávkového automobilu v prostoru křižovatky nového úseku silnice č. 16 vedoucí ze Slaného do Velvar se silnicí třetí třídy spojující obce Hobšovice a Luníkov.

Cisterna převážela dvacet tisíc litrů kyseliny sírové, ale k poškození přepravní nádrže nedošlo, takže obsah nikde neunikal. Vozidlo však bylo natolik poškozeno, že nebylo schopné bezpečně odjet. Řidič vyvázl bez zranění. V dodávce byl vážně zraněn řidič, kterého ale nebylo potřeba vyprošťovat hydraulickým nářadím. Hasiči spolupracovali s posádkami zdravotnické záchranné služby při jeho ošetřování. Poté pomohli s přenesením pacienta do přivolaného vrtulníku, který muže transportoval do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Spolujezdec z dodávky utrpěl lehčí zranění, se kterým byl převezen do slánské nemocnice.

Po dobu přistání vrtulníku byl průjezd křižovatkou zcela zastaven. Po jeho odletu policie uvolnila jeden pruh, kterým hlídky usměrňovaly kyvadlový průjezd, aby se kolony z obou směrů rozjely. Jednotky zajistily obě vozidla proti vzniku požáru a zasypaly uniklé provozní kapaliny. Velitel zásahu nechal přivolat četu silničářů, aby bylo místo nehody řádně označeno šipkou. Kvůli delší době zásahu odeslal zlonickou dobrovolnou jednotku na zálohu stanice Slaný.

Vzhledem k tomu, že cisterna nebyla provozuschopná, byla událost oznámena vedení zahraniční firmy, která zajistila náhradní vozidlo na přečerpání kyseliny. Odhadovaný dojezd byl stanoven na devátou hodinu večerní. Po dohodě s policií uvedli hasiči cisternu do provizorního provozu, aby mohla přejet na slepou komunikaci ke Slanému, kde večer proběhne přečerpání obsahu. Vlastní převoz začal před půl pátou a konal se na zcela uzavřené trase za asistence obou složek.

Ještě před tím hasiči pomohli s naložením dodávky na odtahovou službu a společně se silničáři dokončili úklid vozovky.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje