Třetí poplachový stupeň při požáru pole na Benešovsku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

09.07.2023 | Slavkov/ Středočeský kraj
Třetí poplachový stupeň při požáru pole na Benešovsku

V sobotu 8. července v půl druhé odpoledne přijali středočeští hasiči informaci o požáru odpadu na okraji pole nedaleko obce Slavkov, která patří pod Olbramovice v okrese Benešov.

Vzhledem k tomu, že podle oznamovatele šlo o požár skládky odpadu na ploše 10x10 metrů, vyslal operační důstojník k události jednotky z prvního stupně – profesionální hasiče z hasičské stanice Sedlčany a dobrovolné hasiče z Olbramovic a Votic. První jednotka, která byla na místě asi za šest minut, upřesnila, že jde nejen o uvedený požár, ale plameny přeskočily na sousední hromadu hnoje o rozměrech 20x10 metrů.

Velitel zásahu ihned požádal o vyrozumění starosty obce a vyslání bagru na rozhrnování zasažené hmoty a také o vyslání dobrovolné jednotky z Vrchotových Janovic s další cisternou. Na zdolání plamenů byl nasazen proud z lafety. K zajištění hasební vody bylo zřízeno na zdroji v Olbramovicích čerpací stanoviště.

Vlivem větru se plameny začaly šířit po posekaném poli k nedalekému lesíku, a tak byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na místo vyjely na pomoc dobrovolné sbory obcí Bystřice, Kosova Hora, Neustupov, Neveklov a Votice-Budenín. Před půl třetí nechal velitel zásahu povolat další jednotky a zvýšil poplachový stupeň na trojku. Požární sirény se tak rozezněly dobrovolným jednotkám v obcích Jankov, Křečovice, Sedlec-Prčice a Sedlčany.

Požár strniště se rozrostl na plochu 500x200 metrů, ale další postup plamenů se podařilo zastavit a hasiči dostávali požár pod kontrolu, a to i díky oborávání pole. Současně pokračovalo rozhrabávání a dohašování původně zasažené hromady hnoje a slámy u kraje pole. Velitel zásahu odmítl letecké hašení, o kterém se původně také uvažovalo. Zároveň nechal z cesty vrátit spojový vůz, který mu z Krajského ředitelství v Kladně vyjel na pomoc při řízení zásahu ve třetím stupni. Nechal ale v Olbramovicích zřídit druhé čerpací stanoviště.

V 15.33 hodin, tedy přesně po dvou hodinách od oznámení události, byla operačnímu středisku ohlášena lokalizace. Následovala postupná redukce dobrovolných jednotek. Před sedmnáctou hodinou zůstaly na dohašovací práce jen sbory z Neustupova, Olbramovic, Votic a Vrchotových Janovic. Dobrovolné jednotce obce Kosova Hora bylo nařízeno, aby po návratu na zbrojnici zůstala v pohotovosti a držela zálohu za hasičskou stanici Sedlčany. Po hodině pak byla záloha ukončena.

V sedm večer byl zásah ukončen a zbylé jednotky se po sbalení materiálu také začaly vracet na základny. Jednotka SDH obce Olbramovice byla pověřena zajištěním dohlídky do nedělního rána, kdy bude v případě pozitivního vývoje události ohlášena likvidace. Přímé škody na majetku nevznikly, příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování. Celá událost se obešla bez zranění osob.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje