Hasiči ve Zlínském kraji zasahovali u dvou požárů

HZS Zlínský kraj/Źhavé aktuality/Z regionů

Hasiči ve Zlínském kraji zasahovali u dvou požárů
pozar6.png
V pondělí  22.10.2018 o půl čtvrté odpoledne přijalo krajské operační středisko hasičů hlášení o dvou požárech.

pozar-ohen3.pngPrvní požár přístavby a střechy rodinného domu byl nahlášen z Prakšic na Uherskohradišťsku. Na místě zasahovali čtyři jednotky s pěti cisternami a automobilovým žebříkem.

Požár zachvátil přístavbu i střechu domu

22.10.2018, čtyři minuty před půl čtvrtou odpolední vyhlásilo krajské operační středisko hasičů poplach čtyřem jednotkám. Ty byly vyslány k hlášenému požáru rodinného domu v obci Prakšice na Uherskohradišťsku.

K požáru ihned vyjeli s celkem pěti cisternami a automobilovým žebříkem profesionální hasiči z Uherského Brodu a z Uherského Hradiště a dobrovolné jednotky z Prakšic a Uherského Brodu.

Po příjezdu velitel zásahu provedl průzkum místa události. Požár zasáhl téměř celou střechu rodinného domu a přilehlou přístavbu, nacházející se v těsné blízkosti obydlí. Hasiči proto ihned natáhli tři hasební proudy a jeden vysokotlaký proud. V 16:53 hodin dostali hasiči požár pod kontrolu a velitel zásahu vyhlásil lokalizaci požáru.

Objekt hasiči neustále kontrolovali termokamerou, přičemž rozebírali přístřešek a konstrukci střechy domu a dohašovali skrytá ohniska.

Postupně velitel zásahu posílal jednotky zpět na své stanice a v 18:14 hodin vyhlásil likvidaci požáru. Všechny zbývající jednotky se vrátily zpět na svá základny. Na místě zůstali jen místní dobrovolní hasiči, kteří budou provádět dohlídku místa až do ranních hodin.

Příčinu vzniku požáru nyní šetří vyšetřovatel hasičů. Předběžná škoda byla vyčíslena na půl miliónu korun a uchráněné hodnoty na dva milióny korun.

pozar-ohen3.pngDruhý požár vypukl ve Valašské Bystřici na Vsetínsku. Zde hasičí bojovali s požárem kotelny dřevovýroby.

Piliny komplikovaly zásah hasičů na místě požáru

3.jpg

Tři jednotky hasičů , 22.10. 2018, od půl čtvrté odpolední zasahovaly u požáru v kotelně ve firmě s dřevovýrobou.

2.jpg

Profesionální jednotka z Valašského Meziříčí, jednotka města Rožnov pod Radhoštěm a dobrovolná jednotka z Valašské Bystřice s celkem šesti cisternami vyjely do Valašské Bystřice na Vsetínsku. Jako první k požáru přijeli místní hasiči, kteří potvrdili požár v prostoru kotelny firmy, který se šířil dál do vyšších pater budovy.

Zaměstnanci firmy se před příjezdem hasičů s pomocí dvou hadic, natažených z místní hydrantové sítě, snažili požár uhasit, ale marně.

1.jpg

Přijíždějící jednotky potupně k uhašení požáru použily pět hasebních proudů a dva vysokotlaké proudy. V dýchací technici hasili ve všech třech podlažích zasažené budovy. Samotný zásah komplikovalo velké množství pilin, které se v budově nacházely. Dvě a půl hodiny trval zásah hasičů, než dostali požár pod kontrolu a velitel zásahu mohl vyhlásit lokalizaci. Poté však s termokamerou objevovali další a další skrytá ohniska, která dohašovali. Zásah byl velmi náročný a pro hasiče nebezpečný, neboť požárem prohořely stropy. Hasiči se
tak ke skrytým ohniskům dostávali za použití lanové techniky. Zbylé piliny prohrabávali a prolévali.

5-(1).jpg

O další dvě hodiny později již velitel vyhlásil likvidaci požáru a jednotky se začaly postupně vracet na své stanice. Na místě na dohled nad požářištěm zůstala místní jednotka hasičů z Valašské Bystřice.

Škoda vzniklá požárem se vyšplhala na tři milióny korun. Uchráněné hodnoty byly vyčísleny na patnáct miliónů korun. Na místo se dostavil i vyšetřovatel příčin požárů, který šetří příčinu vzniku požáru.

Zdroj :
por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje