Zlínský hasič nás bude reprezentovat na Světových hasičských hrách v Jižní Koreji

HZS Zlínský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

06.09.2018
ZsSTHw1W_400x400.jpgV sobotu 8.9. 2018 odpoledne odlétá s reprezentací Hasičského záchranného sboru ČR zlínský profesionální hasič Jan Haderka do Jižní Koreje, kde změří svém síly se závodníky z celého světa.

hades.jpg

Světové hasičské hry (WORLD FIREFIGHTERS GAMES) se uskuteční od 9. do 17. září 2018 v Chungju v Jižní Koreji. Hry se pořádají každé dva roky a jejich tradice sahá již do roku 1990, kdy byly poprvé uspořádány na Novém Zélandu v městě Auckland a již tehdy se jich zúčastnilo na 1800 hasičů z celého světa, kteří soutěžili ve 34 disciplínách. V letošním roce pořadatelé počítají s účastí až 7000 hasičů z celého světa, kteří budou soutěžit v 70 sportech - disciplínách. Jan Haderka bude soutěžit v disciplíně TFA.

DP-C9HZVAAMAzuG.jpg

TFA je zkratkou anglických slov TOUGHEST FIREFIGHTER ALIVE – NEJTVRDŠÍ HASIČ PŘEŽIJE a je názvem nejtěžších soutěží, které svými podmínkami simulují práci hasiče při zásahu. Hasič je proto oblečen do kompletního zásahového obleku včetně obuvi, rukavic a přilby s nasazeným aktivním dýchacím přístrojem.

inforamce.jpg kdo-je-kdo.gif

ds.jpgJan Haderka, hasič  ze Zlína
K hasičství ho to táhlo už v dětství,v v rodině měl hned několik požárníků.

Od sedmi do patnácti let se věnoval požárnímu sportu, učil se dělat uzly, pracovat s mapou nebo roztahovat hadice. Brzy mu to však nestačilo.

„V osmnácti letech se dočetl o disciplíně TFA (Toughest Firefighter Alive - Nejtvrdší hasič přežije), která v Česku tehdy ještě nebyla tak známá. Oproti klasickému požárnímu sportu je však mnohem  náročnější. Trať silového víceboje, který vznikl v 80. letech v USA, se skládá ze čtyř úseků. Ve 20 kilogramů těžké zásahové výstroji (přilba, dýchací přístroj, zásahový kabát, kalhoty a těžká obuv) musí závodníci uběhnout určitou vzdálenost s hadicí, posunují různě těžká závaží, mlátí kladivem do oceli nebo běhají s osmdesátikilovou figurínou asi metr a čtvrt vysokým tunelem.

Jan Haderka se  v této prestižní soutěži, která se svým významem blíží olympiádě, stal  zakrátko opakovaně  mistrem světa.

Práce hasiče se stala i jeho profesí. Nejdřív sloužil u dobrovolníků, v době studia působil jako praktikant u požárníků v Ostravě a v současnosti pracuje u zlínské centrální stanice.

„Díky sportu jsem daleko lépe připravený na fyzickou zátěž. Co se týká psychické stránky, zatím mě žádný zásah nerozházel. Mrtví lidé ani krev se mnou nic nedělají,“ říká Jan Haderka ke své práci hasiče. „Cítim, že zachraňovat lidi je moje poslání“

Zdroj :
por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje