Dobrovolní hasiči měli důvody k oslavám

Žhavé aktuality/Oznámení

09.10.2019 | Ostrava/Moravskoslezský kraj
Dobrovolní hasiči měli důvody k oslavám
Dobrovolní hasiči v Ostravě měli, i navzdory ne zcela příjemnému sobotnímu počasí, důvody k radosti a oslavám. Těmi byly dvě nové hasičské zbrojnice a jeden nový zásahový automobil, které slavnostně převzali v průběhu soboty 5. října 2019. Všech tří slavnostních aktů v Pustkovci, Muglinově a Proskovicích se kromě zástupců sborů dobrovolných hasičů, zástupců městských obvodů, a ředitele HZS Moravskoslezského kraje Vladimíra Vlčka účastnil, a hasičské zbrojnice a novou techniku slavnostně předával, primátor města Ostravy Tomáš Macura.
Nově otevřené hasičské zbrojnice nahradily původní, které měly hluboce přes 100 let a byly postaveny na přelomu 18. a 19. století. Obě tyto nejstarší hasičské zbrojnice na území města Ostravy již zcela nevyhovovaly současným požadavkům, zcela jim chybělo sociální zázemí a měly nevyhovující garážová stání pro hasičskou techniku. Nové hasičské stanice tak výrazně zlepšily zázemí sborů dobrovolných hasičů v Putkovci i Muglinově. Kromě hasičských jednotek, které zasahují u mimořádných událostí, je budou využívat i ostatní členové sborů dobrovolných hasičů, včetně dětí, malých dobrovolných hasičů.
Jako první byla slavnostně otevřena nová hasičská zbrojnice dobrovolných hasičů v Pustkovci. Náklady na výstavbu nové Pustkovecké hasičské zbrojnice činily téměř 23,5 milionu korun. Ze státního rozpočtu bylo formou dotace hrazeno 4,5 milionu korun, Moravskoslezský kraj se spolupodílel částkou 2,2 milionu korun, městský obvod Pustkovec přispěl částkou téměř 1,8 milionu korun a téměř 15. miliony korun projekt spolufinancovalo Statutární město Ostrava.
Druhou slavnostně otevíranou zbrojnicí byla hasičská zbrojnice v Muglinově. Výstavba této zbrojnice stála celkem 19,3 milionů korun. Formou dotace se ze státního rozpočtu podařilo zajistit 4,5 mil. korun, Moravskoslezský kraj přispěl na výstavbu částkou 2,2 mil. korun, městský obvod Slezská Ostrava se spolupodílel částkou téměř 3,8 mil korun a Statutární město Ostrava poskytlo 8,8 milionů korun.
Kromě nových hasičských zbrojnic, přebírali dobrovolní hasiči v Ostravě i novou techniku. Sbor dobrovolných hasičů v Proskovicích převzal z rukou primátora města Ostravy nový dopravní automobil DA 15 MB Sprinter. Náklady na pořízení tohoto automobilu činili téměř 4 miliony korun. Dotací ze státního rozpočtu bylo pokryto 450 tisíc korun z celkové sumy, Moravskoslezský kraj přispěl částkou 225 tisíc korun a Statutární město Ostrava poskytlo částku více než 3,3 miliony korun.
kpt. Ing. Marek Gašparín, Ph.D.
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje