Pro dobrovolné hasiče nabízíme zajímavý výcvik

Hasiči/Dobrovolní hasiči/Akce hasičů

06.06.2019 | Jihomoravský kraj
Pro dobrovolné hasiče nabízíme zajímavý výcvik

Čtvrtek,  6. červen 2019 - Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje uspořádal již druhé školení pro dobrovolné hasiče s názvem „Základní odborná příprava člena jednotky SDH obce.“ První termín této odborné přípravy se uskutečnil v únoru letošního roku. Druhý cyklus absolvovali dobrovolní hasiči v polovině května. Odborná příprava připravuje nováčky dobrovolných jednotek na plnohodnotný výkon v rámci jednotky.

Tento druh odborné přípravy je v vyhláškou stanoven v rozsahu 40 hodin. Základní odbornou přípravu musí v nějaké formě absolvovat každý člen jednotky SDH obce a za její absolvování je odpovědný velitel jednotky.

Abychom jednotkám SDH a jejím velitelům usnadnili školení nových členů, připravili jsme metodický výcvik s názvem Základní odborná příprava. Toto zaměstnání je koncipováno pro práci v družstvu o zmenšeném početním stavu (1+3) a kapacita je maximálně 18 hasičů. Výuka je rozdělena na dvě části.

První části je samostudium formou e-learningu a to buď formou textových přednášek, nebo namluvených prezentací vč. fotografií a videa. Cílem této části je, aby člen jednotky měl při nástupu na výcvik již základní povědomí o problematice požární ochrany.

Druhou částí odborné přípravy je prezenční studium v našem Zařízení Tišnov.  Během prezenčního studia absolvují členové jednotek SDH obce jak teoretické přednášky, tak i praktický výcvik, na který je především kladen důraz.

Teoretická část slouží k zopakování témat e-learningu a rozšíření znalostí z problematiky požární ochrany (hasiva, požární poplachový plán, cvičební a bojový řad atd.)

Praktický výcvik je postaven tak, aby připravil člena na výkon v jednotce. Hasiči se učí radiokomunikaci, tvorbu bojových rozvinutí, pracovat s proudnicí, aplikovat různá hasiva, pracovat s nastavovacím žebříkem, poskytovat první pomoc a spousta dalších témat z oblasti požární ochrany. Během výcviku čekají hasiče i modelové situace, které musí řešit. Celé zaměstnání je ukončeno společným zásahem, kde musí hasiči zvládnout hned několik činností souběžně.

Po absolvování tohoto metodického výcviku nabízíme členům jednotek SDH obcí nástup do specializačního kurzu - nositele dýchací techniky (NDT – 16). Do jednotky se pak vrátí hasič připravený i pro práci s dýchací technikou.

Ve II. pololetí chystáme dva termíny Základní odborné přípravy člena JSDH obce:

• 21. – 23. 10. 2019
  • 4. – 6. 11. 2019

Případné dotazy k tomuto kurzu lze zaslat na pavel.podloucka@firebrno.cz

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje