Výcviky jednotek sboru dobrovolných hasičů v Jihomoravském kraji FOTOGALERIE

Hasiči/Dobrovolní hasiči/Akce hasičů

Výcviky jednotek sboru dobrovolných hasičů v Jihomoravském kraji FOTOGALERIE

logobarev_sdh.jpg

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje připravil pro vytipované jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí kraje instrukčně metodické zaměstnání zaměřené na řešení mimořádných událostí, se kterými se jednotky mohou setkat. Tato zaměstnání byla v roce 2018 připravena pro jednotky z územního odboru Blansko (32 jednotek) a Brno – venkov (14 jednotek).

37678.jpg

Výcviky absolvuje zpravidla 6 jednotek. Každá jednotka se na výcvik dostaví minimálně v počtu 1+3 a maximálně 1+5. Samozřejmostí je vlastní technika a vybavení jednotky, aby členové jednotky pracovali s prostředky, které mají ve své výbavě. Teoretická část probíhá v učebnách Zařízení Tišnov, kde jsou probrána a opakována témata z ročního plánu pravidelné odborné přípravy, stanovená pokynem generálního ředitele. Pro rok 2018 byla pro jednotky připravena tato témata:

• spojová služba

• první pomoc

• rozhodovací proces velitele zásahu

• organizace místa zásahu.

Poté se členové jednotek přesouvají ke své technice, kde vyčkávají na příkaz k výjezdu. V průběhu výcviku absolvují celkem 6 mimořádných událostí, během kterých jim zajišťuje spojení s operačním střediskem mobilní operační středisko HZS JmK. Na každé stanoviště dohlížejí instruktoři z řad profesionálních hasičů, kteří následně událost se zasahujícími rozeberou.

37681.jpg

Nyní se pojďme podívat na poslední výcvik, který se uskutečnil dne 7. 12. 2018:

Je něco kolem půl čtvrté odpoledne a do areálu Zařízení Tišnov se začínají sjíždět jednotky. Nejprve se účastníci přesouvají na učebnu, kde má probíhat zahájení a teoretická příprava. Ve vzduchu je cítit nervozita, protože nikdo neví, co je čeká.

37677.jpg

Přesně v 16 hodin všechny vítá vedoucí výcviku. Po úvodní řeči a představení instruktorů přichází pokyn k zahájení teoretické přípravy. Po jejím ukončení jsou jednotky odeslány ke své technice, kde netrpělivě očekávají první příkaz k výjezdu. Kontrolují vozidla a prostředky a dolaďují poslední detaily z pohledu taktiky.

37680.jpg

Je to tu! Jednotky dostávají první příkaz a vyjíždí. „Kluci, jedná se o dopravní nehodu jednoho osobního automobilu se zraněním.“ Jednotka přijíždí na místo události a začíná provádět průzkum, zajišťuje místo nehody a poskytuje první pomoc.

37685.jpg

Druhá jednotka je vyslána na záchranu osob a zvířat. „Kluci, vezměte si vyšetřovací rukavice, Honzo, ty lékárničku.“ Na místě události se za zamknutými dveřmi nachází osoba, která se pořezala motorovou řetězovou pilou. „Kluci, zabezpečte místo nehody a poskytněte první pomoc pánovi, já volám na operační pro ZZS.“

37682.jpg

Třetí jednotka se dívá, jak předchozí dvě jednotky vyjely, a najednou i oni dostávají příkaz k výjezdu. Velitel jednotky se začte. „Jedeme na pád osoby ze střechy, víc o události nevím.“ Členové se vybavují prostředky dle instrukcí velitele. Jednotka dojíždí na místo a zasahující si uvědomují, že s osobou musí manipulovat opatrně, aby nedošlo k poranění páteře. Ošetří ji, ale poté zjistí, že ji musí transportovat k příjezdové komunikaci.

37672.jpg

Čtvrtá jednotka stále čeká a i pro ni přichází instruktor, který rozdává příkazy k výjezdu. „Hoši, jedeme na monitoring objektu, má tam prý něco pípat.“ Jednotka provádí průzkum a zjišťuje, že v objektu jsou osoby, kterým je špatně. Jedna osoba leží na zemi a nedýchá. Členové jednotky okamžitě zahajují nepřímou srdeční masáž.

37673.jpg

Na shromaždišti už zbyly pouze dvě jednotky. Vidí instruktora, který má v ruce hned dva příkazy k výjezdu. Volá si k sobě oba velitele. „Pánové, jedete na společný zásah, vzpomeňte na svoje mládí a zahrajte si hru kámen, nůžky, papír, teď.“ Velitelé poslechnou instrukce a provedou. „Super, vyhrál jsi, jsi velitel zásahu.“ Oba velitelé sedají do vozidel a zároveň si čtou příkaz „požár nízké budovy“. Průzkumná skupina vyprošťuje z prostoru požáru osobu, která je popálená. Velitel na místo povolává ZZS a hlásí postupně lokalizaci a pak likvidaci. Všichni se začínají chystat k odjezdu, v tu chvíli ale sděluje instruktor informaci, že jsou vysláni na další událost – vyhledávání osob v budově, která hrozí zřícením. Členové jednotky provádí průzkum v budově a snaží se najít osoby a šetrně je transportovat před budovu. „Super, stihli jsme to, našli jsme všechny osoby před destrukcí budovy,“ oddechl si velitel zásahu. Následně se jednotky vrací zpět na shromaždiště a jednotlivé scénáře se prohazují.

37688.jpg

Je něco kolem půlnoci, všechny jednotky jsou na shromaždišti a čekají, co bude dál. V ten moment přichází vedoucí výcviku a všichni instruktoři a velí nástup. „Všem účastníkům děkujeme za odbornou přípravu a jsme rádi, že jste se jí zúčastnili. Teď nám prosím řekněte Vaše poznatky – jaký byl výcvik, co se Vám líbilo a co ne?“ Na závěr velitel výcviku všem děkuje a přeje jim šťastnou cestu zpět na základny.

37690.jpg

Jménem Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje děkujeme všem jednotkám za jejich přístup k odborné přípravě a výcviku. Jsme velmi rádi, že můžeme pomáhat jednotkám při zvyšování akceschopnosti jednotek, a těšíme se na další spolupráci.

Text:por. Pavel Podloučka, DiS. a por. Bc. Vlastimil Svoboda, HZS Jihomoravského kraje

Tiskový odbor HZS Jihomoravského kraje
Foto: HZS Jihomoravského kraje