Dobrovolní hasiči převzali mimořádné ocenění za svoji činnost

Hasiči/Dobrovolní hasiči/Okénko sboru

21.11.2023 | Česká republika
Dobrovolní hasiči převzali mimořádné ocenění za svoji činnost
 

20. 11. 2023 - Ocenění Dobrovolní hasiči roku 2023 převzalo 23 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky. Toto mimořádné ocenění udělila Odborná porota Ankety Dobrovolní Hasiči Roku po třinácté. Prestižní skleněnou helmu, která je symbolem Ankety, si z brněnského Bobycentra odneslo deset oceněných s největším počtem hlasů. 

Finalisté 13. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku si zasloužená ocenění převzali z rukou představitelů profesionálních i dobrovolných hasičů, partnerů Ankety a dalších čestných hostů v jejichž čele byl patron Ankety Ondřej Vetchý.

                IMG_8114.jpg

„Letošní třináctý ročník přinesl několik změn v pravidlech, díky kterým se nám podařilo nominovat a ocenit sbory dobrovolných hasičů i z obcí do 500 obyvatel a tím je podpořit v jejich další práci. Jako předseda Odborné poroty děkuji všem dobrovolným hasičům i těm, kteří je v jejich činnosti prostřednictvím této Ankety podporují, “ sdělil generální ředitel HZS ČR, generálporučík Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA.

A právě díky dlouholetým partnerům Ankety finalisté na prvních třech místech k udělenému ocenění navíc obdrželi finanční a věcné dary v hodnotě převyšující 2 miliony korun. „Jako generální partner Ankety oceňujeme práci dobrovolných hasičů spolehlivě už 13 let. Naše podpora nespočívá pouze ve finanční pomoci prostřednictvím Ankety, ale také v samotné podpoře dobrovolnické činnosti našich zaměstnanců. Mnoho dobrovolných hasičů je totiž i mezi námi plynaři a když to situace vyžaduje, umožňujeme jim zapojit se do akcí. Vždyť koho jiného bychom měli podporovat než ty, kdo nosí ve svém srdci zodpovědnost jako poslání a ochraňují ve svém volném čase naše zdraví a majetky,“ uvedl Petr Koutný, provozní ředitel společnosti GasNet a člen Odborné poroty.

V rámci letošního 13. ročníku Ankety byly nejčastějšími přihlášenými zásahy při požárech objektů a lesních porostů, při dopravních nehodách a záchraně osob. V kategorii sborů jsou mezi oceněnými společenské, kulturní, sportovní a preventivně výchovné činnosti.

Dlouhodobými partnery Ankety a podporovateli dobrovolných hasičů jsou: generální partner společnost GasNet, hlavními partnery společnosti ČEZ, Ford Motor Company a DCom. Partnery Ankety jsou společnosti Lesy ČR, EG.D., Požární bezpečnost, Medsol, ZPMV, FIREFIGHTING TECHNOLOGY INT, Hasičská vzájemná pojišťovna, Techsport, Fast Forward, FILIPA, GINA Software, ČEPS, Poctivá od Mattoni 1873, Víno Prokeš, Rescop a Teleskopické stožáry. Partnery slavnostního večera byly společnosti E-On Energie, Pražská plynárenská Distribuce a Tatra Truck.

Oceňování dobrovolných hasičů probíhá pod záštitou 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Mgr. Bc. Víta Rakušana, ministra financí Ing. Zbyňka Stanjury, místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj PhDr. Ivana Bartoše, Ph.D. Záštitu nad akcí převzal generální ředitel HZS ČR generálporučík Ing. Vladimír Vlček a náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Mgr. Slavomír Bell, MSc, MBA.

V Laser Show Hall brněnského Bobycentra se sešlo na 450 účastníků, které přivítal Petr Rychlý, v roli moderátora večera a patrona Ankety. Předávání ocenění probíhalo za přítomnosti kamer České televize, která je také hlavním mediálním partnerem. Hlavní momenty udílení ocenění odvysílá už 2. prosince na programu ČT2.

Děkujeme všem dobrovolným hasičům za jejich činnost a všem oceněným srdečně blahopřejeme!

Detailní výsledky s přehledem obdržených hlasů najdete na www.adhr.cz

 

Jiří Bezděk
prezident spolku

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Posláním ankety Dobrovolní hasiči roku je propagovat celospolečenský přínos dobrovolných hasičů široké veřejnosti prostřednictvím již provedených zásahů a preventivní činnosti. Během uplynulých dvanácti let Ankety Dobrovolní hasiči roku bylo uděleno 574 ocenění doprovázené finančními a věcnými dary ve výši 27,3 milionů korun. Hlavním symbolem ocenění, které získávají finalisté na prvních místech, je od roku 2014 skleněná zásahová helma ve skutečné velikosti, která je dílem českých sklářů. V roce 2020 odborná porota udělila mimořádné ocenění – zlatou hasičskou helmu členu JSDHO za záchranu lidského života.

Zdroj: úvodní stránka HZSCR
1