Pelejovičtí hasiči slavnostně otevřeli svou novou požární zbrojnici

Hasiči/Dobrovolní hasiči/Okénko sboru

06.05.2019
Pelejovičtí hasiči slavnostně otevřeli svou novou požární zbrojnici
dolnibukovsko_header.jpg

Dobrovolní hasiči z Pelejovic, místní části dolního Bukovska na Českobudějovicku, v sobotu 4. května 2019 představili veřejnosti svou zbrusu novou požární zbrojnici. Její stavba trvala necelý rok a vyšla na přibližně čtyři milióny korun. Slavnostní otevření zbrojnice podpořila Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ. Moderní objekt při této příležitosti posvětil administrátor Římskokatolické farnosti Dolní Bukovsko a ševětínský farář P. Josef Stolařík.stazeny-soubor-(1).jpg

„Celou výstavbu financoval městy kompletně ze svého rozpočtu. Hasiči nové prostory nutně potřebovali, jednání o případných dotacích se protahovala, zastupitelstvo se po určité době rozhodlo nečekat a stavbu zahájilo,“ konstatovala starostka Dolního Bukovska Ivana Makovičková a poznamenala, že nový dvoupodlažní objekt bude kromě dobrovolných hasičů sloužit i ostatním obyvatelům obce, spolkům a podobně.

stazeny-soubor-(2).jpg

 
Vedle prostorné garáže pro požární vozidlo a kompletního sociálního vybavení je součástí budovy velká společenská místnost, kterou bude možné využívat pro různé obecní společenské a kulturní akce. Další místnost v přízemí, vybavenou počítačem s připojením na internet, bude využívat veřejnost prostřednictvím místní knihovny, která zde našla své nové působiště.
 
„Dobrovolní hasiči jsou nepostradatelnou součástí života obce. Vedle své bezpečnostní role totiž plní i další, neméně významnou, úlohu hlavních tahounů místního sportovního, kulturního a společenského dění. V těchto oblastech jsou nenahraditelní a to včetně práce s dětmi a mládeží,“ zdůraznila starostka.

 
IMG_9889-(2).jpg


Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Pelejovice, založený v roce 1910, má v současné době čtyřicítku členů, z toho 12 dětí a je velmi aktivním účastníkem soutěží v požárním sportu. K hasičům se v obci hlásí prakticky všichni napříč generacemi, často i celé rodiny. „Máme kompletní družstvo mužů a dětí. Zatím chybějí ženy, ale i tuto mezeru se nám snad brzy podaří vyplnit,“ uvedl v této souvislosti starosta SDH Pelejovice Jan Němec. 
„Požární sport přitahuje mladé lidi, prohlubuje kamarádství, vzájemnou pomoc i soužití. Hasičské sport22.pngsoutěže, jejichž partnerem je v našem okolí zpravidla temelínská elektrárna, jsou pak významnou společenskou událostí, při níž se setkávají družstva nejen z konkrétního okresu, ale prakticky z celého Jihočeského kraje,“ dodal Němec s tím, že pelejovické družstvo mužů se stalo v srpnu 2004 historicky prvním držitelem Putovního poháru Skupiny ČEZ v požárním sportu.


Hasici-logo-2.jpgSobotní slavnosti v Pelejovicích se přes nepřízeň počasí zúčastnily bezmála dvě stovky lidí. Na návsi se to přitom jen hemžilo slavnostními uniformami. Vedle členů domovského SDH zde nechyběli zástupci dobrovolných hasičských sborů z Dolního Bukovska, Horního Bukovska, Neplachova, Dynína, Ševětína a Hartmanic.

 
cez-logo.jpgStarostka v této souvislosti ocenila spolupráci městyse Dolní Bukovsko s Jadernou elektrárnou Temelín v rámci projektu Oranžový rok, která letos pokračuje bez přerušení už čtrnáctým rokem. „Podpora Skupiny ČEZ je pro nás nesmírně důležitá a počet akcí, které se s její podporou mohou ve všech našich místních částech uskutečnit, jde do desítek ročně,“ doplnila Makovičková.
 
 
 
Dolni_Bukovsko_CZ_flag.pngMěstys Dolní Bukovsko je vzdálený zhruba 25 kilometrů na sever od Českých Budějovic a spolu se svými dalšími sedmi místními částmi, Sedlíkovicemi, Pelejovicemi, Radonicemi, Hvozdnem, Popovicemi, Bzím a Horním Bukovskem, má bezmála 1 800 obyvatel.
 
KONTAKT:
Městys Dolní Bukovsko, okres České Budějovice, www.dolnibukovsko.cz
Mgr. Ivana Makovičková, starostka
e-mail: makovickova@dolnibukovsko.cz
Sbor Dobrovolných hasičů Pelejovice

Ing. Jan Němec, starosta sboru
 
Zdroj:
Petr Pokorný
PR-PP
e-mail: prpetr.pokorny@seznam.cz
 
1