Dobrovoľné hasičky z Budče začínali ako tínedžerky

Hasiči/Hasičská děvčata/Portét Ladies sboru

18.08.2017
Dobrovoľné hasičky z Budče začínali ako tínedžerky
Ženské hasičské družstvo sa sformovalo v roce 1998.
Už moho let držia ženy z Budče „regionálny“ prím v rýchlosti a zručnosti pri manipulácii s hasičskou technikou. Zvíťazili aj na šiestom ročníku súťaže o Pohár starostu obce Budča, na ktorom pri požiarnom útoku s vodou svoje predchádzajúce víťazstvá suverénne obhájili.

Prvé miesto si vybojovali v konkurencii družstiev dobrovoľných hasičiek zo Sielnice, Rimavských Zalužian, Vlkanovej a Badína. O víťazstvo bojovalo aj desať mužských družstiev. Na súťaž v Budči pricestovali z Banskej Štiavnice, Rimavského Brezova, Sielnice, Babinej, Badína, Hronseku, Veľkej Lúky a dve družstvá z Vlkanovej. Samozrejme, nechýbali ani domáci mužskí zástupcovia, ktorí skončili na ôsmom mieste. Svojim kolegyniam víťazstvo prajú, no určite by sa tešili viac, keby starostov pohár získali tiež.
„Samozrejme, naši muži sú radi, že vyhrávame, ale občas máme pocit, že nám trochu aj závidia. Na víťazné priečky sa tak často neprebojujú, ale oni majú silnejšiu konkurenciu,“ povedala šéfka budčianskych dobrovoľných hasičov Lucia Frlajsová.

Napokon, boli to práve muži, ktorí ich na tento koníček nahovorili. „To sme boli ešte tínedžerky, mali sme dvanásť – trinásť rokov. Nechali sme sa zlákať a asi desať nás založilo ženské hasičské družstvo. Hneď na prvej súťaži o rok neskôr, v roku 1999, sme sa medzi dorastenkami umiestnili na druhom mieste. Úspech nás navnadil, viaceré sme v zbore dodnes.“

Dnes má zbor približne deväťdesiat členov, žien je dvadsaťtri. Ženy trénujú, ako im vydá čas. „Snažíme sa každý týždeň, no niekedy sa zídeme len raz za mesiac,“ dodala. „Ale sme rady, keď sa stretneme. Je to relax a zároveň si udržiavame kondičku.“

Samozrejme, ženy nie sú v zbore len pre okrasu a kvôli súťažiam, zasahujú aj pri požiaroch. „Od začiatku roku sme mali dva. Prvý raz horel lesný porast smerom na Turovú, neskôr urbár uprostred lesa.“ Keď horí, obecný úrad to oznámi v obecnom rozhlase. Do boja s plameňmi sa pustia dobrovoľní hasiči, ktorí v tom čase nemajú iné povinnosti. „Kto môže, príde k požiarnej stanici a odtiaľ spolu vyrazíme na miesto požiaru,“ vysvetlila.