Čeští a polští hasiči cvičí extrémní jízdy na polygonu v Ostravě-Přívoze

Hasiči//Profesionální hasiči/Hasiči v akci

14.03.2018
Čeští a polští hasiči cvičí extrémní jízdy na polygonu v Ostravě-Přívoze

Několik desítek českých a polských profesionálních hasičů, řidičů velkých hasičských cisteren, se vystřídá během března a následujících měsíců při teoretickém a hlavně praktickém výcviku v areálu Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze. Společný česko-polský výcvik „jízdy za ztížených podmínek“ je součástí dlouhodobého projektu Evropské unie „Bezpečné pohraničí“.

t-(1).jpg

Prvního ze sedmi jednodenních výcviků na asfaltovém povrchu areálu CBJ Libros se zúčastnilo ve středu 14.3.2018 sedm cisteren ze všech územních odborů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a dvě cisterny polských profesionálních a dobrovolných hasičů ze Slezského vojvodství. Na každém vozidle se střídali vždy dva řidiči, tedy celkem 18.

qqqqqq-(1).jpg

Řidiči si vyzkoušeli nejrůznější způsoby jízdy a brzdění na mokrém a kluzkém povrchu. Na jednom stanovišti přišla ke slovu pohyblivá smyková deska, u níž lze měnit sílu rázu při průjezdu vozidla, a simulovat tak nečekaný smyk, který prověří reakci každého hasiče za volantem. Řidiči cisteren také trénovali průjezdy mezi vodními překážkami, kužely a kruhovou jízdu po kluzkém povrchu, včetně couvání, připravena byla i aquaplaningová vana. Na správnost výcviku dohlíželi pracovníci polygonu (instruktoři) i hasiči z HZS MSK.

tz-(1).jpg

Přestože čeští a polští hasiči absolvovali teprve první z mnoha plánovaných výcviků, tento druh přípravy velmi kladně hodnotili. Vyzkoušeli si mj. možnosti i hranice bezpečné jízdy v extrémních podmínkách, které jejich těžké hasičské stroje s hmotností nad 14 tun poskytují.

ww-(1).jpg

Další tři výcviky na mokrém asfaltu - s jinými českými a polskými řidiči hasičských cisteren - jsou připraveny na čtvrtky 15.3., 22.3. a 29.3.2018, zbývající tři pokračují během dubna. Po nich přijde na řadu i výcvik v terénu v jiné části areálu Libros, celkem 10x.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje

Foto: HZS Moravskoslezského kraje