Cvičení s únikem amoniaku v areálu v Ostravě-Martinově

29.06.2017
Cvičení s únikem amoniaku v areálu v Ostravě-Martinově
f.jpg
    Šest jednotek hasičů (a další složky IZS) se zapojilo ve čtvrtek 29.6.2017 do taktického cvičení v areálu akciové společnosti MP Krásno v Ostravě-Martinově, zaměřeného na odstraňování následků úniku amoniaku z chladícího zařízení firmy. Hasiči zachraňovali dva vážně zraněné zaměstnance firmy v ochranných protichemických oblecích (OPCH), kteří pak prošli dekontaminací, také provizorně opravili netěsnost v potrubí.
ff.jpg
            Ve strojovně chlazení bylo poškozeno potrubí a kapalný čpavek unikl do okolí. Při dosažení koncentrace, zdraví a životu nebezpečné, jej zaznamenalo čidlo. Dva zaměstnanci firmy se amoniaku nadýchali, první ve strojovně, druhý v kompresorovně.
            Do Martinova vyjely tři jednotky HZS Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Poruba, Zábřeh a Fifejdy, společně s nimi tři jednotky dobrovolných hasičů (Radvanice, Plesná, Svinov), celkem bezmála čtyři desítky hasičů. Zasahovaly zde také další složky IZS - tým ZZS MSK, Policie ČR a strážníci Městské policie Ostrava – celkem 15 osob.
h.jpg
            Hasiči v dýchacích přístrojích nainstalovali u objektu strojovny chlazení rozstřikovací monitory, které skrápěly vzduch, aby čpavek neunikl po areálu. Zachránili z prvního patra muže (figuranta) v kompresorovně, kterého donesli na nosítkách (páteřní desce) mimo zónu nebezpečí. Muž byl dekontaminován a předán týmu ZZS MSK.
jj.jpg
            To už do objektu vyrazili dva hasiči v OPCH, kteří zachránili druhého zraněného muže (figurínu) v přízemí. Okamžitě jej donesli do bezpečí a byl také očištěn. Další skupina hasičů v OPCH se postarala o provizorní zaslepení netěsného potrubí. Dekontaminací v dekontaminačních sprchách postupně prošli všichni hasiči, kteří zasahovali v objektu strojovny chlazení.
Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje