Cvičení složek IZS prověřilo jejich spolupráci

Hasiči//Profesionální hasiči/Hasiči v akci

Cvičení složek IZS prověřilo jejich spolupráci

V úterý 25. dubna krátce po desáté hodině byla na linku tísňového volání HZS Středočeského kraje oznámena dopravní nehoda autobusu plného cestujících, osobního vozidla a cisterny na silnici 101 poblíž obce Mstětice v okrese Praha-východ. Naštěstí šlo pouze o předem připravený scénář taktického cvičení základních složek integrovaného záchranného systému.
ViewImage-aspx.jpg

Podle poplachového plánu tak k místu události zamířili profesionální hasiči ze stanic Stará Boleslav, Říčany a Mladá Boleslav, jednotky SDH obcí Brandýs nad Labem, Čelákovice, Stará Boleslav a Jirny, posádky vozidel zdravotnické záchranné služby a Policie ČR.

Nejdříve se na místo dostavila hlídka PČR, která prvotním průzkumem zjistila, že se jde o nehodu s větším počtem zraněných osob. Tato informace byla prostřednictvím Národního informačního střediska sdělena všem jednotkám, které byly k události vyslány. Po příjezdu první hasičské jednotky bylo zjištěno, že v osobním vozidle jsou zaklíněny čtyři osoby, které je nutné vyprostit pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. V autobuse se nacházelo asi 15 osob s různým stupněm poranění a v cisterně, ze které nic neunikalo, byly dvě osoby.
h.jpg

Po dojezdu dalších jednotek byl zásah rozdělen do několika úseků, kdy postupně došlo k zajištění autobusu pomocí stabilizačních tyčí a zvedacích vaků, roztřídění zraněných pomocí metody START a jejich následný transport k ošetření. Další část jednotek se zaměřila na vyproštění osob z cisterny a osobního vozidla.
-.jpg

Cílem cvičení bylo prověřit součinnost nejen jednotek integrovaného záchranného systému při nehodě s velkým počtem zraněných osob, ale také operačních středisek jednotlivých složek.
(1).jpg

nprap. Petr Svoboda