Cvičení tří zemí Forest Fire Drill 2017 pokračovalo druhým dnem

02.07.2017
Cvičení tří zemí Forest Fire Drill 2017 pokračovalo druhým dnem
ViewImage-aspx.jpg
Druhým dnem dnes pokračovalo mezinárodní cvičení Forest Fire Drill 2017. Po včerejší náročné likvidaci požáru, kdy jednotky tří zúčastněných zemí bojovaly s požárem na územích svých států, absolvovaly dnes další připravené scénáře.
Pro české hasiče začal v sobotu zásah v 5:30 hodin, kdy bylo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje požádáno Operačním střediskem v Linzi  o pomoc při likvidaci lesního požáru na území Rakouska v oblasti Trojmezná, Hochficht, Schwarzenberg. Jihočeští hasiči vytvořili odřad jednotek požární ochrany z území Jihočeského kraje, který z České republiky přejel do rakouského Schwarzenbergu am Böhmerwald. Odtud byly potřebné síly a prostředky vysílány dle požadavků velitele zásahu. Ten zároveň vzhledem k rozsahu události zřídil mezinárodní štáb velitele zásahu, kde byly zastoupeny zasahující složky všech zemí.
Podstatnou součástí sobotních rozeher bylo opět využití lesních speciálů a velkoobjemových cisteren, které zajišťovaly kyvadlovou dopravu vody. Hasiči zde prověřovali různé typy plnění cisteren, například z nádrží a hydrantů používaných na místní sjezdovce v zimě pro zasněžování.
Scénář cvičení předpokládal neustále šíření požáru, takže bylo nutné požádat o hašení ze vzduchu. Letecká podpora, zajišťována vrtulníky i letadly, byla směrována k vyhledávání osob, transportu potřebných věcných prostředků jednotkám požární ochrany, transportu hasičů a samozřejmě tedy zejména k leteckému hašení.
Organizací letky byla pověřena armáda Rakouska – Bundesheer a byla nasazeny letadla a vrtulníky armády Německa – Bundeswehr, armády Rakouska – Bundesheer a Letecké služby Policie České republiky. Hasební voda vrtulníky nabíraly v Lipenském jezeře na území České republiky mezi obcemi Nová Pec a Horní Planá.
Do sobotního scénáře byly vkládány „komplikující“ situace, které museli hasiči, policisté a záchranáři také vyřešit. Takže zároveň s hašením rozsáhlého požáru lesa v nepřístupném terénu byla vyhledávána pohřešovaná skupina pěti turistů nebo byl vyhledán zraněný hasič, kterého z důvodu nemožnosti přístupu záchranářů transportoval z terénu na nosítkách v podvěsu vrtulník.
Nasazené síly a prostředky z České republiky:
  • HZS Jihočeského kraje – územní odbory Prachatice, Český Krumlov a České Budějovice,
  • HZSP NP Šumava,
  • Jednotky SDH obcí Horní Planá, Černá v Pošumaví, Frymburk a Přední Výtoň.
tj.
  • 6 cisteren,
  • 5 dopravních automobilů,
  • 2 velitelské automobily.
tj.
  • 48 hasičů.