Domov pro seniory v Kůsově zachvátil požár - naštěstí jen cvičně

Hasiči//Profesionální hasiči/Hasiči v akci

Domov pro seniory v Kůsově zachvátil požár - naštěstí jen cvičně

Prověřit taktické postupy při likvidaci požáru ve specifické budově, ze které je nutné zároveň evakuovat větší množství osob často se zdravotními komplikacemi, bylo hlavním cílem dnešního dopoledního cvičení v Domově pro seniory v Kůsově.
P5050598.JPG

Plán taktického cvičení předpokládal, že v jedné z chodeb dojde po technické závadě na elektroinstalaci k požáru. „Požár“, který rychle způsobí silné zakouření domu, zpozoruje sloužící zdravotní sestra a okamžitě volá tísňovou linku.
P5050632.JPG
K likvidaci požáru vyjely se dvěma zásahovými vozy profesionální hasiči ze stanice Vimperk. Velitel zásahu po příjezdu jednotky na místo dostává od zaměstnanců domova základní informaci o požáru a o vypnutí přívodů elektrické energie a plynu do objektu. Současně vydává příkazy k natažení útočných proudů pro průzkum a likvidaci požáru a vytvoření dopravního vedení vody. Část jednotky vysílá k evakuaci. Osobám, které mohou jít samy, hasiči nasadili evakuační masky a vyvedli je ven. Těžko pohyblivé klienty jednotka evakuovala na evakuačních podložkách.
uuu.jpg
Za necelou hodinu jsou evakuované osoby mimo nebezpečí a „požár je uhašen“. Následovalo nasazení přetlakového ventilátoru pro odvětrání zakouřených chodeb.
P5050640.JPG
Na závěr cvičení si zasahující hasiči celý objekt domova prošli, seznámili se s jeho specifiky a ujasnili si vše, co potřebují k rychlému a efektnímu zvládnutí zásahu (např. kde jsou hlavní uzávěry přívodu energií, kudy vedou předepsané evakuační cesty, kde jsou k dispozici hydranty apod.).

Vendula Matějů

HZS Jihočeského kraje