Hasiči cvičili záchranu zraněné osoby a požár v nemocnici

Hasiči/Profesionální hasiči/Hasiči v akci

Hasiči cvičili záchranu zraněné osoby a požár v nemocnici
Středa 26. dubna byla pro jihočeské hasiče ve znamení taktických cvičení. Písečtí hasiči prověřovali, jak by zvládli transport zraněného pacienta z nepřístupného terénu, a v jenom z pavilónů jindřichohradecké nemocnice byl naplánován požár.
f.jpg
Do přírodního parku Písecké hory do lokality zvané „Mláka“ byla krátce po deváté hodině dopolední vyslána profesionální jednotka ze stanice Písek k záchraně lesního dělníka, na kterého spadl strom. Plán cvičení předpokládal, že těžce zraněný dělník ještě dokázal zavolat správci polesí a pak upadnul do bezvědomí. Informaci o zraněném dělníkovi pak na tísňovou linku 112 podával správce.
ggg.jpg
Operační důstojníci se snaží ještě zraněnému dovolat, ale to již není možné. Tím vzniká složitější situace pro hasiče, protože nemají přesně lokalizované místo, kde zraněný dělník leží. Operační důstojníci proto domlouvají se správcem místo, kde počká na zasahující hasiče a dovede je na místo těžby. Další komplikace čeká na jednotku v lese. Těžko dostupný terén nedovoluje průjezd zásahových vozů. Hasiči musí zraněného dělníka vyhledávat pěšky.
Zraněného dělníka (věrně ztvárněného figurínou) jednotka našla ležícího pod stromem v bezvědomí. Okamžitě mu poskytli předlékařskou pomoc a zahájili vyprošťování. Pomocí vaků spadlý strom nadzvedávali a zraněného postupně vyprostili. Po naložení na nosítka ho přenesli na místo, které je dostupné pro techniku HZS nebo ZZS.
ffff.jpg
Další středeční cvičení proběhlo v odpoledních hodinách v Jindřichově Hradci. Po 14. hodině byl na tísňovou linku 112 ohlášen požár v budově oddělení lékařské mikrobiologie. Do nemocnice vyjely osádky dvou cisteren profesionálních hasičů z jindřichohradecké stanice. Hasiči pro průzkum natáhli jeden útočný proud před vchod do laboratoře, odkud pak rozvinuli další proud dovnitř laboratoře. Zkontrolovali přerušení dodávky všech energií do požárem zasažené budovy a vyhledali hydrantovou síť.
Ohnisko požáru pak jednotka našla termokamerou – jednalo se o „shořelou“ varnou konvici. Po simulované lokalizaci a následné likvidaci požáru hasiči stejně tak, jako by tomu bylo u reálného zásahu, odvětrali zakouřené laboratoře a po závěrečném průzkumu zásah ukončili.
Vendula Matějů, tisková mluvčí HZS Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj