Hasiči na požární stanici Brno - Líšeň , nacvičovali zásah v protichemických oblecích

Hasiči//Profesionální hasiči/Hasiči v akci

30.06.2017

32785.jpg
Ve dnech 21. až 23. června 2017 se na požární stanici Brno - Líšeň uskutečnil výcvik brněnských hasičů s prostředky pro práci s nebezpečnými chemickými látkami. Místo bylo vybráno záměrně, protože požární stanice v Líšni je opěrným bodem pro Jihomoravský kraj k likvidaci havárií nebezpečných chemických látek. Disponuje proto nezbytnou technikou a prostředky.

Výcvik probíhal v přetlakových protichemických oblecích za ztížených klimatických podmínek, kdy rtuť teploměru přesahovala třicítku. Nedílnou součástí výcviku byla uživatelská kontrola dýchacího přístroje a protichemického obleku. Hasiči si zopakovali zásady radioprovozu a signálů, používaných u zásahů s výskytem nebezpečných chemických látek.  Cvičil se též správný postup oblékání, dekontaminace a svlékání obleku.

32782.jpg
Součástí výcviku bylo zopakování uložení věcných prostředků na chemickém kontejneru a praktická zkouška použití všech druhů čerpadel. Hasiči se museli vypořádat s modelovými situacemi, které by je mohly potkat v praxi.  Za pomoci ucpávek zamezili úniku kapalin, vyzkoušeli si manipulaci s poškozeným sudem a  jeho uložení s následným transportem v ochranném obalu.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje Foto: HZS Jihomoravského kraje