Hasiči se prezentovali na Dni s integrovaným záchranným systémem v Třinci

Hasiči/Profesionální hasiči/Hasiči v akci

05.06.2017
Hasiči se prezentovali na Dni s integrovaným záchranným systémem v Třinci
Všechny složky IZS zabraly třinecké náměstí na tradičním Dni s integrovaným záchranným systémem. Oblíbená akce na náměstí Svobody se konala v sobotu 3. června od půl desáté do třinácti hodin.
Moravskoslezští hasiči - jak dobrovolní, tak profesionální - na akci prezentovali moderní požární techniku - od prvovýjezdových automobilů přes velkokapacitní cisterny až třeba po speciální protichemický automobil s nafukovací dekontaminační sprchou pro zásahy u nebezpečných látek.
g.jpg
Právě dekontaminační sprcha hrála roli v jedné z dynamických ukázek, při které policisté zneškodnili pachatele trestné činnosti a dostali se přitom do styku s nebezpečnou látkou. Její únik hasiči zlikvidovali v protichemických oděvech a poté provedli dekontaminaci nejen sami sebe, ale také zasahujících strážců zákona a svého vybavení. Do komplexní ukázky se samozřejmě zapojili i zdravotníci a další složky IZS.
Podnikoví hasiči z Třineckých železáren připravili pro návštěvníky ukázku lezecké techniky a vytvořili provizorní lanovku, na které se zájemci - především z řad těch nejmenších - mohli projet v záchranném postroji.
Dobrovolní hasiči pro přítomné děti připravili soutěž - k ní byly využity džberové stříkačky, se kterými děti - za vysilujícího pumpování svých silných tatínků - mířily vodními proudnicemi do terčů.
Nemohl chybět ani stan s dráčkem Hasíkem, symbolem preventivně výchovného  programu zábavnou formou na základních školách, a to nejen v Moravskoslezském kraji. Cílem je působit na obyvatelstvo a předcházet tak vzniku mimořádných událostí nebo mírnit jejich dopady právě žádoucím chováním obyvatelstva.
Ve stanu zkušení příslušníci pracoviště prevence, ochrany obyvatel a krizového řízení poskytovali informace o rizicích v domácnostech, děti měli možnost si zahrát hry a zkusit odpovědět na dotazy.

Jakub Kozák, tiskový mluvčí- HZS Moravskoslezského kraje¨
Foto: HZS Moravskoslezského kraje